top of page

„Złapani w sieci” – pedofile (ocena 8/10)


Produkcja ukazująca skalę problemu pedofilii w Internecie.

Trzy pełnoletnie aktorki o wyglądzie nastolatek udają 12-letnie dziewczynki na popularnych forach społecznościowych. Zalewa ich fala niemoralnych propozycji.

Kino dokumentalne może też kreować rzeczywistość. Co jest szczególnie ważne w takich zagadnieniach jak realne zagrożenia dla dzieci: prośby o pokazywanie nastoletniego ciała, przesyłanie nagich fotek, szantażowanie, a nawet umawianie się na spotkania „w realu”. Mimo że problem jest znany to skala jaką uwidacznia przeprowadzony eksperyment szokuje. Może nawet trochę wyrwał się spod kontroli w drugiej części filmu. Najbardziej jednak przygnębiający jest fakt, że tacy ludzie funkcjonują bez jakiejkolwiek reakcji odpowiednich służb. Jeden z bohaterów nawet prowadzi kolonie dla dzieci, a przyłapany na gorącym uczynku oskarża rodziców o złe wychowanie. Dość powiedzieć, że jedynym zaskoczeniem był chłopak który faktycznie przez 10 dni kulturalnie tylko rozmawiał z jedną z aktorek.


Trzeba oddać skalę wysiłku producentów filmów. Musieli przeprowadzić casting jak do produkcji fabularnej, zbudować scenografię, zatrudnić ekspertów od psychologii i zachowań seksualnych. A przede wszystkim zapanować nad eksperymentem, który niebezpiecznie wymykał się spod kontroli.


Film powinien być obowiązkową produkcją dla wszystkich rodziców, często zaniedbujących swoje dzieci, ucieszonych faktem że mają spokój jak te siedzą zamknięte w swoich pokojach przed komputerem. Ale także powinien uruchomić spiralę działań odpowiednich służb zapobiegających przestępstwom w sieci. To chyba w miarę proste wyśledzić kto, skąd piszę takie rzeczy popełniając przestępstwo. Niestety często dyskusja na ten temat sprowadza się do przypadków duchownych, czy też z drugiej strony rozmów o ideologii gender i środowiskach LGTB.


Plusy:

+ odważny

+ realistyczny

+ mający przełożenie na realne zagrożenia

+ uzmysławia skalę problemu


Minusy:

- drastyczny

- szokujący

- brak natychmiastowych konsekwencji prawnych


Zwiastun:

tytuł oryginalny: V síti

produkcja: Czechy, Słowacja

rok: 2020

gatunek: dokument


  • reżyseria: Vit Klusak, Barbora Chalupova

  • zdjęcia: Adam Kruliš

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page