top of page

„Twoja kolej na (r)ewolucje” – protest studentów (ocena 5/10)


Młodzieżowy dokument społeczny, zwycięzca Festiwalu w Trampkach w 2019 roku.

Studenckie protesty w Brazylii. Brutalne zachowanie policji. Strajki i okupacje ośrodków edukacyjnych.

Dokument wchodzi w sam środek wydarzeń ukazując dynamiczne rozruchy. Dynamiczny montaż, mocny przekaz, wyraziści uczestnicy zamieszek. To wystarcza na początek. Później staje się monotonne, z jednostajną narracją z offu. Brakuje ukazania genezy i polityczno-społecznego tła. To pojawia się dopiero w napisach końcowych. Wcześniej można mieć wrażenie, że całe zamieszki spowodowała niewielka podwyżka cen komunikacji miejskiej. Przy braku rozwinięcia tematu zamieszek film zaczyna popadać w feministyczną agitkę, a najważniejsze staje się aby w skoszarowanej okupacji szkół panowie współuczestniczyli w przygotowaniu posiłków.


Sprawny montaż wystarcza tylko na początek filmu. Potem przebija się jedynie nieatrakcyjny słowotok z offu, a kolejne przemowy ideologiczne nie znajdują uatrakcyjnienia dokumentalnego.


Klimat południowoamerykański oddaje żywiołowość protestów, jednak brakuje oddania specyfiki Brazylii, skomplikowanej historii, trudnej sytuacji ekonomicznej, czy też zmian politycznych. Może dla widza zaznajomionego z sytuacją w tym kraju wypowiedzi są bardziej jasne, jednak dla widza europejskiego to bełkot. A same protesty w niczym się nie różnią od chociażby tego z czym musiała się ostatnio zmierzyć Francja.


Film znalazł uznanie, nie dlatego że jest jakimś odkrywczym tematycznie czy realizacyjnie dokumentem, ale ze względu na swój przekaz. A jak wiadomo po jego powstaniu protesty społeczne, na różnych płaszczyznach – w USA BLM, w Polsce LGTB, się nasiliły. Ideologia lewicowa ma swoje wsparcie w przemyśle kinowym na całym świecie i nawet takie przeciętne produkcje zostają zauważane.


Plusy:

+ dobre tempo

+ charyzmatyczne postacie

+ brazylijski klimat


Minusy:

- lewacka propaganda

- skrzywienie feministyczne

- powtarzalne kwestie

- narracja z offu

- chaos narracyjny

- brak wyjaśnienia podłoża politycznego


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Espero tua (re)volta

produkcja: Brazylia

rok: 2019

gatunek: dokument

festiwale: Kino w Trampkach 2019


  • reżyseria i scenariusz: Eliza Capai

  • zdjęcia: Bruno Miranda

  • muzyka: Décio

  • obsada: Lucas “Koka” Penteado, Marcela Jesus

Ostatnie posty
Search By Tags