top of page

„Liczby ujemne” – gruzińskie więzienie (ocena 5/10)


Młodzieżowy film o stosunkach panujących w gruzińskich więzieniach.

Nastoletni Nick przebywający w młodzieżowym zakładzie zamkniętym otrzymuje z zewnątrz odpowiedzialne zadanie zorganizowania buntu. To jednak skazuje go na życie przestępcze. A pomysł utworzenia więziennej drużyny rugby otwiera inne możliwości.

Film odnosi się do sytuacji w Gruzji wynikającej jeszcze z porządku Związku Radzieckiego. Władze w więzieniach sprawowali tzw. wory, którzy wyrastali ponad administrację i nadzór. To uniemożliwiało proces resocjalizacji i prowadziło niechybnie do utrwalenia przestępczości.


Ten poważny temat został ukazany w realistyczny sposób - film ma praktycznie charakter paradokumentalny. Powoduje to jednak że jest rwany, monotonny i brutalny. Co razi w kontekście młodzieżowej grupy docelowej filmu. Trudno uznać, że ukazanie takiego świata może mieć walor edukacyjny. Co prawda motyw odciągnięcia od drogi przestępczej poprzez sport i sama puenta (tyle że mocno naciągana), taki wymiar mają, jednak trudno oczekiwać że trafią do nastoletniego widza. Sam bohater jest wyrazisty, ale nie wzbudza sympatii, a jego przemiana ledwie naszkicowana.


O życiu więziennym powstało wiele znakomitych, wciągających filmów. Ten z pewnością do tego grona nie aspiruje, chociaż paradoksalnie pewnie lepiej oddaje klimat i rzeczywistość zetknięcia ze światkiem przestępczych u progu dorosłości. Zapewne pokaz festiwalowy, ale w wersji online to jedna z niewielu możliwości zetknięcia z tą tematyką w takiej formie.


Plusy:

+ realne

+ paradokumentalna forma

+ wyrazisty bohater

+ sport jako alternatywa dla przestępczości


Minusy:

- surowa forma

- wolna narracja

- brutalne

- nieodpowiednie dla młodzieży

- ucięta puenta


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Negative Numbers

produkcja: Gruzja, Francja, Włochy

rok: 2019

gatunek: dramat


  • reżyseria i scenariusz: Uta Beria

  • zdjęcia: Tato Kotetishvili

  • obsada: Sandro Kalandadze, Viktor Barbakadze, Tedo Bekhauri, Lexo Gugava, Sandro Abashidze

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page