„Pierścień i róża” – dekolt Katarzyny Figury (ocena 6/10)
Polska kostiumowa komedia muzyczna, z elementami fantasy, a dzięki zaangażowaniu najatrakcyjniejszej polskiej aktorki również erotyzmu.
Akcja toczy się na średniowiecznym tworze z typowymi intrygami politycznymi i wojennymi. Atrakcyjność wizualną zapewnia bohaterom magiczne tytułowe: pierścień i róża, co prowadzi do wielu zawirowań muzycznych, a tym samych politycznych.
Adaptacja powieści dla dzieci brytyjskiego pisarza w polskiej wersji filmowej ma zupełnie innych wydźwięk. Z jednej strony familijną produkcję ujęto w atrakcyjnym muzycznie formacie, z prostymi rymowankami oraz elementami groteski i zabawowego podejścia,. Z drugiej poważniejsze tematy rywalizacji o władzę, sceny skazania na śmierć, a przede wszystkim wyraźne nasycenie erotyzmem - kwalifikują tę produkcję jako film dla dorosłego widza. Ten brak wyraźnego odbiorcy docelowego razi, ale nie odbiera przyjemności w oglądaniu po latach. Ta wynika przede wszystkim ze śliczniutkiej, młodziutkiej Katarzyny Figury, która zachwyca za każdym razem jak się pojawia, nawet w łachmanach.
Film miał wyraźnie niski budżet. Nie przeszkodził on jednak w przyzwoitej realizacji. Zadbano o kostiumy, scenerię, a nawet efekty specjalne, które ze względu na fabułę były koniecznie. Z punktu widzenia współczesnego widza większość rozwiązań razi, ale wówczas było na porządku dziennym w kinie familijnym. Wadą jest natomiast rozwleczona fabuła bardziej pasująca do serialu, który równocześnie powstał.
Jerzy Gruza miał pewnie w swojej karierze lepsze produkcje, ale na pewno nie miał atrakcyjniejszej erotycznie roli Katarzyny Figury, dla której warto obejrzeć ten film w każdych okolicznościach.
Plusy:
+ wesołe
+ Katarzyna Figura
+ kostiumy
+ charakteryzacja
+ wstawki muzyczne
Minusy:
- za dużo zwrotów akcji
- problematyczny odbiorca docelowy
- widoczny niski budżet
- przydługawe
Zwiastun:
produkcja: Polska
rok: 1987
gatunek: kostiumowy
reżyseria i scenariusz: Jerzy Gruza
zdjęcia: Jacek Korcelli
muzyka: Andrzej Korzyński
obsada: Katarzyna Figura, Stefan Każuro, Bernard Ładysz, Leon Niemczyk, Zbigniew Zamachowski, Janusz Rewiński, Katarzyna Cygan, Wanda Dembek, Krystyna Tkacz – Królowa, Zdzisława Specht, Bogusz Bilewski, Ludwik Benoit, Eugeniusz Wałaszek, Lech Sołuba, Tadeusz Kożusznik