top of page

„Pierścień i róża” – dekolt Katarzyny Figury (ocena 6/10)


Polska kostiumowa komedia muzyczna, z elementami fantasy, a dzięki zaangażowaniu najatrakcyjniejszej polskiej aktorki również erotyzmu.

Akcja toczy się na średniowiecznym tworze z typowymi intrygami politycznymi i wojennymi. Atrakcyjność wizualną zapewnia bohaterom magiczne tytułowe: pierścień i róża, co prowadzi do wielu zawirowań muzycznych, a tym samych politycznych.

Adaptacja powieści dla dzieci brytyjskiego pisarza w polskiej wersji filmowej ma zupełnie innych wydźwięk. Z jednej strony familijną produkcję ujęto w atrakcyjnym muzycznie formacie, z prostymi rymowankami oraz elementami groteski i zabawowego podejścia,. Z drugiej poważniejsze tematy rywalizacji o władzę, sceny skazania na śmierć, a przede wszystkim wyraźne nasycenie erotyzmem - kwalifikują tę produkcję jako film dla dorosłego widza. Ten brak wyraźnego odbiorcy docelowego razi, ale nie odbiera przyjemności w oglądaniu po latach. Ta wynika przede wszystkim ze śliczniutkiej, młodziutkiej Katarzyny Figury, która zachwyca za każdym razem jak się pojawia, nawet w łachmanach.


Film miał wyraźnie niski budżet. Nie przeszkodził on jednak w przyzwoitej realizacji. Zadbano o kostiumy, scenerię, a nawet efekty specjalne, które ze względu na fabułę były koniecznie. Z punktu widzenia współczesnego widza większość rozwiązań razi, ale wówczas było na porządku dziennym w kinie familijnym. Wadą jest natomiast rozwleczona fabuła bardziej pasująca do serialu, który równocześnie powstał.


Jerzy Gruza miał pewnie w swojej karierze lepsze produkcje, ale na pewno nie miał atrakcyjniejszej erotycznie roli Katarzyny Figury, dla której warto obejrzeć ten film w każdych okolicznościach.


Plusy:

+ wesołe

+ Katarzyna Figura

+ kostiumy

+ charakteryzacja

+ wstawki muzyczne


Minusy:

- za dużo zwrotów akcji

- problematyczny odbiorca docelowy

- widoczny niski budżet

- przydługawe


Zwiastun:

produkcja: Polska

rok: 1987

gatunek: kostiumowy


  • reżyseria i scenariusz: Jerzy Gruza

  • zdjęcia: Jacek Korcelli

  • muzyka: Andrzej Korzyński

  • obsada: Katarzyna Figura, Stefan Każuro, Bernard Ładysz, Leon Niemczyk, Zbigniew Zamachowski, Janusz Rewiński, Katarzyna Cygan, Wanda Dembek, Krystyna Tkacz – Królowa, Zdzisława Specht, Bogusz Bilewski, Ludwik Benoit, Eugeniusz Wałaszek, Lech Sołuba, Tadeusz Kożusznik

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page