top of page

„Klub rozwodników” – Ferrari pod wpływem (ocena 5/10)


Po rozwodzie robi się rzeczy głupie, przydarzają się idiotyczne sytuacje, ale nie aż tak groteskowe jak w tej produkcji.

Przygotowując się do drewnianej rocznicy swojego ślubu, mąż w obecności świadków dowiaduje się o zdradzie swojej pięknej żony. Przyłapana na gorącym uczynku bez wahania zgadza się na nieopacznie zaproponowany rozwód. Zakochany po uszy facet zostaje z „ręką w nocniku”.

Nawet jeżeli punkt wyjścia jest równie groteskowy, jak większość kolejnych motywów, to jeszcze daje nadzieje na ciekawsze rozwinięcie. W końcu rozwód, jedno z najbardziej stresogennych przeżyć, daje duże możliwości. Niestety brakuje pomysłów i zastępuje się je sytuacjami absurdalnymi. A momentami nawet niepoprawnymi społecznie, jak chociażby sekwencje z Ferrari, gdy równocześnie funkcjonuje Uber. W momentach gdy ustępuje groteska powraca nadzieja na bardziej stonowane rozważania, jednak twórcy tego filmu usilnie to ucinają.


Wielka szkoda, bo stworzono wyraziste postacie, nawet szef żony da się nienawidzić. Zupełnie dobrze spełniają się aktorzy. Realizacja: montaż, scenografia, kostiumy, jest jak na potrzeby takiej produkcji powyżej średniej.


Film wpada do repertuaru w okresie wakacyjnym. I może gdyby nie niechęć do restrykcji sanitarnych w kinach zgromadziłby przyzwoitą publiczność. Ale wciąż świecą one pustkami, w odróżnieniu do zaludnionych miejsc gdzie o zarażenie dużo łatwiej.


Plusy:

+ wyrazisty bohater

+ poprawne aktorstwo

+ scenografia, charakteryzacja, kostiumy


Minusy:

- zbyt groteskowe

- wulgarne

- mało wyszukane dialogi

- kontrowersyjna sekwencja z jazdą pod wpływem

- pandemiczny okres dystrybucji


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Divorce Club

produkcja: Francja

rok: 2020

gatunek: komedia

data premiery: 7 sierpnia

dystrybucja: Monolith Films

festiwale: Przegląd Nowego Kina Francuskiego


  • reżyseria: Michaël Youn

  • scenariusz: David Gilcreast

  • występują: Caroline Anglade, Frédérique Bel, Diane Bellam, Benjamin Biolay, Grégoire Bonnet

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page