top of page

„Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché” – pionierka kina (ocena 5/10)


Zapomniana ikona reżyserii z pewnością zasłużyła na lepszy dokument.

Alice Guy-Blaché była jedną z pierwszych w historii kina reżyserek i producentek. Nakręciła niezwykle zaawansowane techniczne na tamte czasy filmy, jak na przykład opowiadający o życiu Jezusa Chrystusa. Niestety w historii kina jej nazwisko jest mało znane.

Zamiast opowiedzieć o ciekawej, chociaż faktycznie zapomnianej, pionierce reżyserii, amerykańska reżyserka Pamela B. Green roztrząsa fakt braku docenienia roli bohaterki w światowej opinii o początkach kina. Wybrzmiewa nastrój feministyczny, który wynika zapewne z nastawienia Green. A aktywność bohaterki jest wystarczająco ciekawa, aby się na tym skupić. Mając wiele archiwaliów i ciekawostek, ciągłe wytykanie braku popularności zaczyna być irytujące. Tak to już często jest, że wielkie wynalazki, jakim było kino, sprowadzane są do konkretnego pojedynczego pioniera, a wiele bezimiennych postaci, często również zasłużonych, pozostaje anonimowych. Ale żeby o nich przypominać wystarczy nakręcić ciekawy dokument, a nie płakać nad niesprawiedliwością historycznych ocen.


W filmie dominuje monotonna narracja, cóż z tego że samej Jodie Foster, sporo archiwalnych fragmentów, ale i tak za mało, i standardowe „gadające głowy”. Wydaje się, że Green podeszła do tematu zbyt osobiście, tworzyła ten film przez osiem lat i zabrakło refleksji na etapie postprodukcji. Można odnieść wrażenie, że sto lat temu sama bohaterka poradziłaby sobie reżysersko i realizacyjnie lepiej.


Film pokazano, co prawda dwa lata po produkcji, na internetowej wersji festiwalu Wiosna Filmów. I dość nieoczekiwanie wchodzi nieśmiało do dystrybucji kinowej. Tym bardziej szkoda, że został tak kiepsko skonstruowany.


Plusy:

+ ciekawa historia kina

+ archiwalne fragmenty

+angaż Jodie Foster


Minusy:

- reżyseria

- rwana biografia

- mało interesujących szczegółów

- nastawienie feministyczne

- monotonna forma – narracja z offu, gadające głowy


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2018

dystrybucja: Fundacja Ruchome Obrazy

polska premiera: 14 sierpnia 2020

gatunek: dokument

festiwale: Wiosna Filmów 2020


  • reżyseria : Pamela B. Green

  • scenariusz: Pamela B. Green, Joan Simon

  • muzyka: Peter G. Adams

  • montaż: Pamela B. Green

  • narrator: Jodie Foster

  • występują: Evan Rachel Wood, Andy Samberg, Lake Bell, Geena Davis, Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay, Julie Delpy

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page