top of page

„ZZ Top: Chłopaki z Teksasu” – brodate trio (ocena 5/10)


Nic bardziej irytującego od zagadanego dokumentu muzycznego.

Historia kultowego zespołu ZZ Top: od pierwszych koncertów z Jimi Hendrixem i Rolling Stonesami, poprzez kryzys i dwuletnią przerwę, aż po szczyt swojej popularność i charyzmatyczne długie brody.

Nie ma zapewne nikogo, kto by nie słyszał o tym sławnym zespole. Już na pierwszą myśl kojarzy się z charyzmatycznymi muzykami i ciekawymi historiami. Jak zrobić z tego nudny, przegadany dokument wiedzą tylko twórcy tej produkcji. Wielokrotnie prosi się zawołać: „przestańcie gadać, zostawcie muzykę!”.


Film próbuje przedstawić kompleksowo historię zespołu, od samych początków. Powoduje to jednak, że na te najciekawsze lata brakuje czasu i zostają one tylko wspomniane w przeciągniętej końcówce. Wybrano wyjątkowo monotonne wypowiedzi członków. Może poza anegdotką o samotnym słuchaczu jednego koncertu nie zainteresują nawet największych fanów ZZTop.


Całość ratuje muzyka i wiele archiwaliów. Ale do tego wystarczy skorzystać z Internetu, a nie trzeba trawić męczących „gadających głów”.


Film zaprezentowano w ramach tegorocznej online’owej wersji festiwalu Dwa Brzegi. Pomimo technicznych niedoskonałości stanowi namiastkę tego fantastycznego letniego święta kina w jednej z popularniejszych wakacyjnych miejscowości.


Plusy:

+ muzyka

+ archiwalia

+ szczegóły początków zespołu

+ charyzma bohaterów

+ historia z samotnym widzem


Minusy:

- reżyseria

- przegadane

- nudnawe opowieści

- przerywane utwory

- przeciągnięta końcówka


Zwiastun:

tytuł oryginalny: ZZ Top: That Little Ol' Band from Texas

produkcja: USA

rok: 2019

gatunek: dokument

festiwale: Dwa Brzegi 2020 online


  • reżyseria: Sam Dunn

  • scenariusz: Sam Dunn, Ralph Chapman

  • zdjęcia: Martin Hawkes

  • montaż: Alex Shuper, Mark Staunton

  • występują: Billy Gibbons, Dusty Hill, Frank Beard

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page