top of page

„Kingsajz” – szuflandia (ocena 7/10)


Jedna z kultowych komedii lat 80-tych, jakże smutnych w polskiej rzeczywistości, a jakże wesołych w twórczości filmowej.

Krasnoludki żyją w szuflandii pod jednym z warszawskich budynków w podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu. Dzięki magicznej fiolce płynu mogą jednak uzyskać postać ludzką i przy użyciu napoju przypominającą Colę pozostać w naturalnym rozmiarze. Istnieją jednak naciski na upowszechnienie eliksiru, co spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem krasnoludów trzymających władzę …

Nie jest przypadkiem, że ta komedia stała się hitem końcówki lat 90-tych, smutnego okresu stanu wojennego i narastającego kryzysu ekonomicznego w Polsce. Ciekawy pomysł, z wieloma aluzjami społecznymi w tle. Sama narracja może nie jest doskonała, ale dzięki szybkiej akcji i barwnym, często z podtekstem erotycznym (słynna scena krasnoludka na nagiej kobiecie), postaciom - film ogląda się z przyjemnością. Nadrabia świetnymi tekstami, z których wiele weszło do potocznego języka („nie kop pana, bo się spocisz”).


Całkiem dobrze jest również realizacyjnie. Nawet jeżeli widać niedobory budżetowe, a współcześnie niektóre rozwiązania efektów specjalnych mogą razić. Wówczas jednak dopracowanie kostiumów, scenografia i pomysłowość techniczna sprawiały pozytywne wrażenie.


Z perspektywy czasu dobrze ogląda się ten film, tym którzy pamiętają te czasy – lata 80-te. Nawiązania do podziału społeczeństwa, pragnienia wolności, ograniczeń wobec poszczególnych grup społecznych stanowią wręcz wizytówkę okresu schyłku komunizmu w Polsce.


Plusy:

+ aluzje społeczne

+ żywa akcja

+ ciekawe pomysły

+ kultowe teksty

+ dopracowane kostiumy

+ zabawne efekty specjalne

+ erotyka


Minusy:

- za dużo postaci

- rwana narracja

- brak wyraźnego wątku dominującego

- naiwne i dziecinne


Zwiastun:

produkcja: Polska

rok: 1987

data premiery: 2 maja 1988

gatunek: komedia


  • reżyseria: Juliusz Machulski

  • scenariusz: Juliusz Machulski, Jolanta Hartwig

  • zdjęcia: Jerzy Łukaszewicz

  • montaż: Mirosława Garlicka

  • scenografia: Janusz Sosnowski

  • kostiumy: Małgorzata Braszka

  • obsada: Jacek Chmielnik, Jerzy Stuhr, Katarzyna Figura, Grzegorz Heromiński, Joachim Lamża, Zbigniew Bielski, Leon Charewicz, Bronisław Wrocławski, Małgorzata Foremniak

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page