„Kingsajz” – szuflandia (ocena 7/10)

July 22, 2020

Jedna z kultowych komedii lat 80-tych, jakże smutnych w polskiej rzeczywistości, a jakże wesołych w twórczości filmowej.

Krasnoludki żyją w szuflandii pod jednym z warszawskich budynków w podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu. Dzięki magicznej fiolce płynu mogą jednak uzyskać postać ludzką i przy użyciu napoju przypominającą Colę pozostać w naturalnym rozmiarze. Istnieją jednak naciski na upowszechnienie eliksiru, co spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem krasnoludów trzymających władzę …

Nie jest przypadkiem, że ta komedia stała się hitem końcówki lat 90-tych, smutnego okresu stanu wojennego i narastającego kryzysu ekonomicznego w Polsce. Ciekawy pomysł, z wieloma aluzjami społecznymi w tle. Sama narracja może nie jest doskonała, ale dzięki szybkiej akcji i barwnym, często z podtekstem erotycznym (słynna scena krasnoludka na nagiej kobiecie), postaciom - film ogląda się z przyjemnością. Nadrabia świetnymi tekstami, z których wiele weszło do potocznego języka („nie kop pana, bo się spocisz”).

 

Całkiem dobrze jest również realizacyjnie. Nawet jeżeli widać niedobory budżetowe, a współcześnie niektóre rozwiązania efektów specjalnych mogą razić. Wówczas jednak dopracowanie kostiumów, scenografia i pomysłowość techniczna sprawiały pozytywne wrażenie.

 

Z perspektywy czasu dobrze ogląda się ten film, tym którzy pamiętają te czasy – lata 80-te. Nawiązania do podziału społeczeństwa, pragnienia wolności, ograniczeń wobec poszczególnych grup społecznych stanowią wręcz wizytówkę okresu schyłku komunizmu w Polsce.

 

Plusy:

+ aluzje społeczne

+ żywa akcja

+ ciekawe pomysły

+ kultowe teksty

+ dopracowane kostiumy

+ zabawne efekty specjalne

+ erotyka

 

Minusy:

- za dużo postaci

- rwana narracja

- brak wyraźnego wątku dominującego

- naiwne i dziecinne

 

Zwiastun:

produkcja: Polska

rok: 1987

data premiery: 2 maja 1988

gatunek: komedia

 

 • reżyseria: Juliusz Machulski

 • scenariusz: Juliusz Machulski, Jolanta Hartwig

 • zdjęcia: Jerzy Łukaszewicz

 • montaż: Mirosława Garlicka

 • scenografia: Janusz Sosnowski

 • kostiumy: Małgorzata Braszka

 • obsada: Jacek Chmielnik, Jerzy Stuhr, Katarzyna Figura, Grzegorz Heromiński, Joachim Lamża, Zbigniew Bielski, Leon Charewicz, Bronisław Wrocławski, Małgorzata Foremniak

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
 • Twitter Social Icon