top of page

„Turu. W pogoni za sławą” – kura muzykalna (ocena 5/10)


Hiszpańsko-argentyńska animacja, której dystrybucja zachorowała na koronawirusa.

Jedna z kur ma kluczowy mankament – nie znosi jaj. Wpada jednak ta kurza sirota w oko emerytowanej nauczycielce, która ją kupuje i znajduje sposób na odkrycie specyficznego, przynajmniej dla drobiu, potencjału. Pobyt u staruszki kończy nieszczęśliwy wypadek i rezolutną kurkę czeka wyprawa podczas, której pozna nowych przyjaciół. A dodatku wyszlifuje swój nowy fach.

Kura akurat nie jest zbyt wdzięcznym zwierzakiem do antropomorfizacji. Na tle innych bohaterów tego filmu wydaje się jednak najsympatyczniejsza. To zawsze problem edukacyjny dla takich produkcji, gdy młodej widowni ukazuje się negatywne postawy ludzi. Tutaj nie tylko obowiązkowy czarny charakter jest niesympatyczny, ale ogólnie cała publiczność cyrkowa.


Problemy też są z narracją i pomysłami na rozwój fabuły. To że jest ona przewidywalna to najmniejszy problem. Gorzej, że rozgałęzia się gubiąc podstawowy wątek. To materiał bardziej na kilkunastominutowe dobranocki. Dwóch reżyserów i trzech scenarzystów nie specjalnie się ze sobą zgrało.


Dla młodego widza to produkt w miarę atrakcyjny. Kolorowo, żwawo, z przerywnikami muzycznymi. Akcja jest głupawa, ale wartka. Rodziców zapewne załamią niektóre dialogi, jeszcze podrasowane polskim dubbingiem. Ale już dzieci po dłuższej rozłące pandemicznej z wizytami w kinach powinny być usatysfakcjonowane. Bo polski dystrybutor z datą premiery akurat wpadł na sam początek lockdownu. A teraz przy ostrożnościowej polityce multipleksów zbyt wiele się widowni taka produkcja nie zbierze. Lepiej z dzieckiem zostać w domu: i bezpieczniej i mądrzej.


Plusy:

+ kolorowe

+ żwawe

+ muzyczne

+ w końcu w kinach


Minusy:

- niesympatyczne postacie

- rwana narracja

- mało edukacyjne

- dialogi i polski dubbing

- pandemiczny okres dystrybucji


Zwiastun:

tytuł oryginalny: La gallina Turuleca

produkcja: Hiszpania, Argentyna

rok: 2019

dystrybucja: Kino Świat

data premiery: przełożona na 17 lipca 2020

gatunek: animacja


  • reżyseria: Eduardo Gondell, Víctor Monigote

  • scenariusz: Anne Fontaine, Pascal Bonitzer, Claire Barre

  • dubbing oryginalny: Eva Hache, José Mota, Ana Ángeles García, Álvaro de Juana Pecos, Paula Coria Portilla

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page