top of page

„Najgorsze wiersze świata” – depresyjnie z Paryża do Budapesztu (ocena 5/10)


Przekombinowany narracyjnie węgierski dramat romantyczny.

Trzydziestolatek rozstaje się ze swoją dziewczyną i wraca z Paryża do rodzimego Budapesztu rozpamiętując swoje traumatyczne przeżycia z młodości.

Męski kryzys wieku średniego. Rozstanie z kobietą, brak spełnienia, pustka w głowie, rozczarowanie własną twórczością poetycką. To skłania do depresyjnych analiz. Niestety ten nastrój nie zachęca, ale raczej deprecjonuje ten film. Można podejrzewać bardziej o autobiograficzne wpływy reżysera i scenarzysty, co często jest przeszkodą dla dobrego kontaktu z widzem – nie każde interesują rozbuchane problemy twórcy. Gábor Reisz łączy funkcje reżyserskie i scenariuszowe z główną rolą, co najczęściej źle się kończy dla końcowego przekazu.


Film jest zamotany narracyjnie. Chaotycznie zmontowany. Retrospekcje nie tylko nie pomagają, ale jeszcze bardziej pogłębiają zamieszanie. Wiadomo, że miały ukazać genezę stanu i sytuacji życiowej bohatera, ale robią to w sposób zbyt zawiły. Zawodzi także aktorstwo, a reżyser wcielający się w główną rolę jakby nie potrafił przekonać do przejmowania się jego problemu.


Film, jak większość węgierskich produkcji, trafia z opóźnieniem dwóch lat od produkcji, najpierw na pokaz festiwalowy – w tym roku wyjątkowo online’owy, ale także do dystrybucji na pojedyncze seanse w kinach studyjnych. Jak ktoś bardzo chce się dobić, to może i ciekawa propozycja. Pozostałych widzów zainteresują co najwyżej autentyczne zdjęcia z Paryża i Budapesztu.


Plusy:

+ wiwisekcja kryzysu miłosnego i twórczego

+ obrazki z Paryża i Budapesztu

+ klimat odrealnionej rzeczywistości

+ dla desperatów


Minusy:

- depresyjne

- chaotyczna narracja

- kiepskie dialogi

- słaba narracja

- zbyt osobiste


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Rossz versek

produkcja: Węgry

rok: 2018

dystrybucja: Aurora Films

data polskiej premiery: 28 sierpnia 2020

gatunek: dramat

festiwale: Wiosna Filmów 2020


  • reżyseria i scenariusz: Gábor Reisz

  • zdjęcia: Dániel Bálint, Kristóf Becsey

  • montaż: Zsófia Tálas

  • scenografia: Zsófia Tasnádi

  • kostiumy: Borbála Keszei

  • obsada: Gábor Reisz, Katica Nagy, Zsolt Kovács, Katalin Takács, Donát Seres, Mátyás Prukner, Barnabás Prukner, Niels Schneider, Zsolt Zayzon, Szabolcs Hajdu

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page