top of page

„Powitanie słońca” – joga (ocena 6/10)


W międzynarodowym dniu jogi przypadającym na 21 czerwca to najbardziej odpowiednia propozycja filmowa.

Autor tego filmu kilkanaście lat temu doznał paraliżu uniemożliwiającego poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Zdesperowany jedyną szansę dostrzegł w ćwiczeniu jogi. Zachwycony tą metodą i idąca za nią filozofią życia postanowił nakręcić film na podstawie wielu lat obserwacji ćwiczeń jogi.

Film przedstawia niezwykle różnorodne przykłady pozytywnego wpływu ćwiczeń na psychikę. Odwiedza skazanych w więzieniu, głuchoniemych, chorych na stwardnienie rozsiane, dzieci w szkołach powszechnych, ortodoksyjnych Żydów, Masajów. Joga ma stanowić remedium na wszelkie zło i przypadłości. Autor poprzestaje na obserwacji, nie analizuje zbawiennego wpływu jogi, ani nie przedstawia opinii przeciwnych. To taka gloryfikacja, która przypadnie do gustu jedynie osobom zaznajomionym w temacie. Brakuje osobistych refleksji, a zbyt szerokie ukazanie różnych przypadków gubi indywidualne przypadki.


Film ogląda się z przyjemnością dzięki dopracowanie warstwie wizualnej. Reżyser jako były fotograf wykorzystuje okazje aby za pomocą kamery filmowej ukazać urok otaczającej rzeczywistości. W przypadku samej jogi często sięga bo materiały stricte dokumentalne. Daje także się wygadać bohaterom, co w pewnym momencie staje się nużące.


Widać zaangażowanie emocjonalne twórcy filmu. I chyba ono trochę przesłoniło mu cel i przesłanie. Bo trudno aby ktoś nie zafascynowany joga, na podstawie tego filmu się do niej przekonał.


Plusy:

+ dla fanów jogi

+ szeroki przekrój społeczny

+ piękne zdjęcia

+ wieloletnia wytrwałość twórcy


Minusy:

- mało wnikliwe

- jednostronne

- gubi indywidualne historie

- nieprzekonujące dla osób nie zafascynowanych jogą


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Debout

produkcja: Francja

rok: 2019

dystrybucja: Aurora Films

data premiery: 19 czerwca 2020

gatunek: dokument

festiwale: Wiosna Filmów


  • reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Stéphane Haskell

  • muzyka: Gregory Rogove

  • montaż: Laurence Bawedin

  • występują: Stéphane Haskell, Teresa Poulsen, Raphaël Personnaz, Stéphane Haskell, Corine Biria

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page