„Powitanie słońca” – joga (ocena 6/10)

W międzynarodowym dniu jogi przypadającym na 21 czerwca to najbardziej odpowiednia propozycja filmowa.
Autor tego filmu kilkanaście lat temu doznał paraliżu uniemożliwiającego poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Zdesperowany jedyną szansę dostrzegł w ćwiczeniu jogi. Zachwycony tą metodą i idąca za nią filozofią życia postanowił nakręcić film na podstawie wielu lat obserwacji ćwiczeń jogi.
Film przedstawia niezwykle różnorodne przykłady pozytywnego wpływu ćwiczeń na psychikę. Odwiedza skazanych w więzieniu, głuchoniemych, chorych na stwardnienie rozsiane, dzieci w szkołach powszechnych, ortodoksyjnych Żydów, Masajów. Joga ma stanowić remedium na wszelkie zło i przypadłości. Autor poprzestaje na obserwacji, nie analizuje zbawiennego wpływu jogi, ani nie przedstawia opinii przeciwnych. To taka gloryfikacja, która przypadnie do gustu jedynie osobom zaznajomionym w temacie. Brakuje osobistych refleksji, a zbyt szerokie ukazanie różnych przypadków gubi indywidualne przypadki.
Film ogląda się z przyjemnością dzięki dopracowanie warstwie wizualnej. Reżyser jako były fotograf wykorzystuje okazje aby za pomocą kamery filmowej ukazać urok otaczającej rzeczywistości. W przypadku samej jogi często sięga bo materiały stricte dokumentalne. Daje także się wygadać bohaterom, co w pewnym momencie staje się nużące.
Widać zaangażowanie emocjonalne twórcy filmu. I chyba ono trochę przesłoniło mu cel i przesłanie. Bo trudno aby ktoś nie zafascynowany joga, na podstawie tego filmu się do niej przekonał.
Plusy:
+ dla fanów jogi
+ szeroki przekrój społeczny
+ piękne zdjęcia
+ wieloletnia wytrwałość twórcy
Minusy:
- mało wnikliwe
- jednostronne
- gubi indywidualne historie
- nieprzekonujące dla osób nie zafascynowanych jogą
Zwiastun:
tytuł oryginalny: Debout
produkcja: Francja
rok: 2019
dystrybucja: Aurora Films
data premiery: 19 czerwca 2020
gatunek: dokument
festiwale: Wiosna Filmów
reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Stéphane Haskell
muzyka: Gregory Rogove
montaż: Laurence Bawedin
występują: Stéphane Haskell, Teresa Poulsen, Raphaël Personnaz, Stéphane Haskell, Corine Biria