top of page

„Niewinność” – jest piękno jest ryzyko (ocena 6/10)


Młodość pięknej nastolatki niesie za sobą ryzyko popełnienia błędu skutkującego na całe dorosłe życie.

Lis (Carmen Arrufat) marzy o wyrwaniu się z domu rodzinnego, gdzie pozostaje pod kontrolą ojca. Marzeniem jest kariera akrobatyczna. Jak każda młoda i atrakcyjna nastolatka zaczyna być kuszona przez chłopców. Jeden z bardziej podejrzanych zabiera ją na dyskotekę dla dorosłych.

Młodość, powabne ciało to marzenie każdej dziewczyny. Jednak jakże trudno w młodych wieku jest rozporządzać tym atutem. Jeden nieroztropny krok prowadzi do zakończenia wieku nastoletniego i konieczności podejmowania trudnych decyzji.


Hiszpańska produkcja porusza ten uniwersalny temat przechodząc od gatunku filmu młodzieżowego do dramatu. Forma jest przystępna dla młodego widza, erotyka w niektórych scenach jest wysmakowana chociaż może zbyt wyzywająca, co może pozwolić na pełnienie roli edukatorskiej. Chociaż to naturalne, że nastolatki na całym świecie podczas wakacyjnego rozluźnienia ulegają pokusom.


Film jest nakręcony w oparciu o wąskie kadry, pozwalające się identyfikować z bohaterką. Dla części widzów może to być mankament spychający produkcją dla smakoszy kina artystycznego. Dla twórczyni, nie dziwi płeć reżyserki bo podejście jest typowo kobiece, to także jak wspomina efekt osobistych przeżyć z młodości.


Na Tygodniu Filmu Hiszpańskiego w normalnych okolicznościach byłyby tłumy. A tak to przeszedł słabo zauważony, chociaż twórcy skierowali specjalne przesłanie do polskiej widowni. W samym filmie jest polski akcent. To może sprzyjać dystrybucji kinowej, chociaż jak na razie nie została wyznaczona.


Plusy:

+ ku przestrodze

+ uniwersalne

+ przystępna forma

+ erotyka

+ kreacje młodych aktorów

+ urocza Carmen Arrufat

+ polski akcent


Minusy:

- szablonowe

- wąskie kadry

- jednostronnie kobiece


Zwiastun:

tytuł oryginalny: La innocència

produkcja: Hiszpania

rok:2019

gatunek: dramat

festiwale: San Sebastian, Tydzień Kina Hiszpańskiego 2020


  • reżyseria: Lucía Alemany

  • scenariusz: Laia Soler Aragonés, Lucía Alemany

  • zdjęcia: Joan Bordera

  • montaż: Juliana Montañés

  • muzyka: Òscar Senén

  • scenografia: Asier Musitu

  • kostiumy: Giovanna Ribes

  • dźwięk: Jonathan Darch

  • obsada: Sonia Almarcha, Carmen Arrufat, Joel Bosqued, Josh Climent, Laura Fernández, Bogdan Florin Guilescu, Sergi López, Laia Marull, Lidia Moreno

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page