„xABo: Ksiądz Boniecki” – walka z Bogiem (ocena 7/10)

85-letni duchowny o tak kontrowersyjnych poglądach, że dostał od zwierzchnictwa Kościoła zakaz wypowiadania się do mediów.
Kilka chwil z życia Księdza Adama Bonieckiego: podpisywanie książek, odbieranie nagrody, 85 urodziny, rozmowy z wiernymi …
O tak specyficznej postaci należy zrobić film stonowany, lekki i kameralny. I to udało się Aleksandrze Potoczek – reżyserce o ubogim dorobku. Wychwyciła jednak to co w Księdzu Bonieckim najważniejsze i najbardziej przystępne dla widza.
Rozpoczyna się od zabawnych sytuacji, jak roztargnienie Księdza na stacji benzynowej, czy też mało wybredny, niestety niedokończony, żart. Reżyserka bardzo delikatnie ukazuje temat kontrowersyjnych poglądów. Ksiądz w rozmowie z krytykiem Tygodnika Powszechnego wydaje się stonowany i wyrozumiały dla innych poglądów. Naszkicowany jest różny stosunek Księdza do kościelnej doktryny w wielu sprawach, ale poprzez drobne, indywidualne sceny, jak chociażby krótka rozmowa z przedstawicielem orientacji LGTB, czy też rozmowa w tramwaju o problemie pedofili. Dużo w tym filmie jest o wierze i Bogu – w tym szczególnie znakomita scena monologu jakiego Boga Ksiądz Boniecki by nie chciał – wyrażając tym samym odczucia wielu wiernych, niekoniecznie spójne z doktryną Kościoła.
Adwersarzy Księdza Bonieckiego ten film nie tylko nie przekona, ale wręcz utwierdzi w przekonaniu walki z Kościołem i Bogiem jaką prowadzi. A w dodatku ukaże im się obraz człowieka o dość swojskim poczuciu humoru. Ale dla jego zwolenników będzie kolejnym dowodem, ze to właśnie nurtowi prezentowanemu przez Bonieckiego bliżej jest chrześcijaństwo niż skostniałej hierarchii Kościoła.
Z tematyką filmu idzie w parze forma prezentacji. Kamera obserwuje Księdza z dystansu, momentami wręcz z ukrycia. Jego monologi są bardziej wewnętrzne, niż na potrzeby filmu. Ten zabieg powoduje poczucie obiektywizmu. Kamera staje się jedynie cichym obserwatorem. Co przy takim kontrowersjach wokół poglądów Księdza jest zabiegiem udanym. Także ograniczony dobór materiałów - do pojedynczych scenek, bez ukazywania historii, genezy, czy też pozycji Bonieckiego, wydaje się zabiegiem trafionym.
Film ma dobrego dystrybutora, więc po pokazie na Krakowskim festiwalu Filmowym (może nawet być jakaś nagroda) trafi w wakacyjnym, pokoronawirusowym okresie, do kin. Zdecydowanie warto, nawet jak się ma odmienne, od xABo - poglądy.
Plusy:
kameralność
ciekawe wywody
poczucie humory
sposób filmowania
dobór materiału
Minusy:
kontrowersyjne poglądy
brak szerszego obrazu genezy postaci Księdza
niedokończony żart
Spotkanie z twórcami:
produkcja: Polska
rok: 2020
dystrybucja: Gutek Film
data premiery: 24 lipca 2020
gatunek: dokument
festiwale: Krakowski Festiwal Filmowy
reżyseria i scenariusz: Aleksandra Potoczek
zdjęcia: Adam Palenta, Szymon Sinoff
muzyka: Hania Rani
montaż: Marcin Sucharski
dźwięk: Tomasz Kochan
występują: Ksiądz Adam Boniecki