top of page

„Towar” – piekło kobiet (ocena 7/10)


Niezwykle mocny film, z mało popularnej portugalskiego kinematografii. Ogólny wydźwięk i tematyka zakrywa drobne wpadki reżyserskie.

Kierowca ciężarówki przywozi osoby z krajów wschodnich do Portugalii, gdzie trafiają do handlarzy ludźmi. Inaczej sobie wyobrażali nowe życie, bo te jest prawdziwym piekłem.

Realizm tego filmu jest momentami porażający. Można sobie uzmysłowić, że tak właśnie wygląda los kobiet zmuszanych do prostytucji. Dosłowne ukazanie gwałtów i wykorzystywania młodych dziewczyn robi niezwykłe wrażenie. Zakrywa to niedoróbki scenariuszowe i reżyserskie, których jest sporo. Kiepsko jest poprowadzony wątek kierowcy, który w pewnym momencie znika. Dość zaskakująco pojawia się również policja. Jednak głównym walorem filmu jest ukazanie samego procederu, który pomijając szczegóły - właśnie tak tragicznie wygląda. Szokujący realizm wpływa na empatię widza. Ciekawe jest również zestawienie koszmaru ludzkiego cierpienia z pięknymi widokami krajobrazowymi, które w trakcie transportu są ukazywane. Taki piękny świat, a człowiek dla swoich interesów potrafi uczynić z niego ponure piekło.


Mało zrozumiałe jest obsadzenie w dwóch równoległych rolach polskiej aktorki. Michalina Olszańska wychodzi z tego zabiegu obronną ręką, jednak wydaje się że głębszy przekaz tego zabiegu pozostaje nieczytelny.


Film z Portugalii ma w sposób oczywisty trudną drogę do dystrybucji, ale polski akcent powinien ją ułatwić. Jednak na datę polskiej premiery trzeba było czekać blisko dwa lata i ostatecznie wypadła ona w okresie zamknięcia kin. Wielka szkoda, bo to film typowo kinowy, chociaż mniej odporni mogliby wychodzić w trakcie seansu.


Film ukazał się dzięki nowej inicjatywie kin studyjnych. Portal mojeekino.pl skupia kina studyjne i za kinową opłatę 12-18 zł udostępnia projekcje online. Małe niedogodności na starcie (typu problemy z logowaniem) nie zakrywają szczytnej idei pomysłu. Szczególnie że na portalu mają być prezentowane pokazy festiwalowe, jak tegoroczna Wiosna Filmów.


Zalety:

+ realistyczne ukazanie procederu wykorzystywania kobiet

+ kontrast pięknych krajobrazów z tragicznym losem człowieka

+ brawurowe role Michaliny Olszańskiej

+ zdjęcia

+ charakteryzacja

+ projekt mojeekino.pl


Wady:

- sporo niekonsekwencji

- przeciętna reżyseria

- przerysowane charakterystyki oprawców

- drastyczne sceny gwałtu

- brak dystrybucji kinowej


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Carga

produkcja: Portugalia

rok: 2018

data premiery: 13 marca 2020 (bez seansów kinowych ze względu na pandemię)

dystrybucja: dramat

gatunek: dramat


  • reżyseria i scenariusz: Bruno Gascon

  • zdjęcia: Jp Caldeano

  • montaż: Maria Gonzalez

  • kostiumy: Mia Lourenço

  • muzyka: Filipe Goulart, Milton Nuñez

  • dźwięk: Filipe Goulart

  • obsada: Michalina Olszańska, Vítor Norte, Rita Blanco, Sara Sampaio, Miguel Borges, Dmitry Bogomolov

Ostatnie posty
Search By Tags