top of page

"Małgorzata córka Łazarza" – na Wielki Post (ocena 6/10)


Monumentalna produkcja sprzed ponad 50 lat, która realizacyjnie powinna być wzorem dla wielu współczesnych twórców.

Piękna, długowłosa Małgorzata (Magda Vášáryová), córka ubogiego Łazarza styka się z okrutnym XIII-wiecznym światem, w którym służba Bogu wyznacza drogę zła i okrucieństwa.

Adaptacja wersji książkowej jest bardzo wyraźna, a sama fabuła trudna do ogarnięcia. Akcja jest podzielona na dwie części i kilkanaście rozdziałów, które są anonsowane streszczeniem fabuły – ten zabieg popularny w książkach (chociażby „Imię Róży”) filmowo psuje narracje. Ale podobno książka jest ze względu na archaiczny język jeszcze trudniejsza do strawienia.


Jednak obraz średniowiecza jest przedstawiony nad wyraz dokładnie, co jeszcze podkreślają czarno-białe zdjęcia. Praca operatorska jest tutaj na znakomitym poziomie, kamera ukazuje szczegóły, pokazuje akcje z punktu widzenia bohatera. Dużo lepiej to oddziałuje w kinie, ale niestety seanse kinowe po ponad 50 latach od produkcji okazały się tylko czczymi obiecankami polskiego dystrybutora.


Niewątpliwym atutem filmu jest urodziwa czeska aktorka Magda Vášáryová.,która tym filmem rozpoczęła długą i owocną karierę. Szkoda, że jednak trzon filmu, wbrew tytułowi nie dotyczy jej postaci.


W rankingach wszechczasów film ten bardzo często gości na listach najlepszych produkcji kinematografii czechosłowackiej – w dużej mierze słusznie, chociaż oglądanie go współcześnie nie jest prostym zadaniem. Ale w czasach pandemii i okresie Wielkiego Postu – jak znalazł.


Zalety:

+ zdjęcia

+ piękna Magda Vášáryová

+ wnikliwy obraz średniowiecza

+ klimat książkowy


Minusy:

- chaotyczna narracja

- podział na rozdziały

- zminimalizowana w drugiej części tytułowa bohaterka

- drastyczne

- długie


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Marketa Lazarová

produkcja: Czechosłowacja

rok: 1967

premiera: obiecana była na 4 października 2019

dystrybucja: Art House

gatunek: historyczny


  • reżyseria: František Vláčil

  • scenariusz: František Pavlíček, František Vláčil

  • obsada: Magda Vášáryová, Josef Kemr, Naďa Hejná, Jaroslav Moučka, František Velecký

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page