top of page

„Magiczne Święta Ewy” – za dużo srok za ogon (ocena 5/10)


Kino familijne, które przynosi więcej szkody niż pożytku, nawet jeżeli zostało ładnie nakręcone.

Ewa sprzedając samotnie przed świętami obrazki na rynku miasta czuje się zaniedbywana przez rodziców: architekta i tancerkę. Co gorsza rodzicom wypada jednocześnie zagraniczny wyjazd służbowy i wywożą dziewczynę na wieś do dziadka Olafa, z którym wyraźnie na pieńku, od lat, ma ojciec Ewy. Dziewczyna szybko angażuje się w wiejskie towarzystwo, poznając zarówno nowe problemy, jak i tajemnice z przeszłości.

Pozornie nieszkodliwa, swojska produkcja familijna zawiera wiele nieodpowiednio poruszanych, trudnych dla młodzieży tematów. Czego tutaj nie ma: przedkładanie pracy zawodowej nad opiekę nad dziećmi przez rodziców, wieloletni konflikt z ojcem, zdrada małżonki, niszczenie przyrody dla partykularnych celów … Takie zdawkowe potraktowanie ważnych zagadnień powoduje, że młodszy odbiorca zupełnie się gubi w edukacyjnym przesłaniu i może czerpać złe wzorce. Na przykład dziadek, który ma tutaj grać bohatera pozytywnego skrzywdził w przeszłości własną rodzinę. Twórcy nie mogli podarować się również głupich żartów, typu „pierdzenie”. Można było sobie również podarować wątek miłosny, chociaż trzeba przyznać że dziewczyna-fotograf jest urodziwa.


Odrzucają w tym filmie strasznie sztywne dialogi, kiepskie aktorstwo, a całość dobija jeszcze polski dubbing. Co ciekawe wyróżnia się natomiast praca operatorska, która wykracza poza standardy kina familijnego: różnorodność ujęć, niezłe najazdy, przemyślane ujęcia, ładne zdjęcia przyrodnicze. To za mało żeby ratować cały film, ale poprawia ogólną percepcję.


Film w typowej dla Vivarto niszowej dystrybucji, ciężko było załapać się na seans nawet w okresie świątecznym, do którego film pasował. Ale to lepiej że nie trafił do szerszego grona młodzieży.


Zalety:

+ odwaga w poruszaniu ważnych tematów

+ ciekawe ujęcia

+ ładna aktorka


Wady:

- za dużo wątków

- fatalne dialogi

- słabe aktorstwo

- nieodpowiedni przy młodej grupie docelowej wątek miłosny

- polski dubbing

- niszowa dystrybucja


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Eia jõulud Tondikakul

produkcja: Estonia

rok: 2018

data premiery: 6 grudnia 2019 – pojedyncze seanse

dystrybucja: Vivarto

gatunek: familijny


  • reżyseria i scenariusz: Anu Aun

  • zdjęcia Heiko Sikka

  • montaż: Margo Siimon

  • muzyka: Sten Šeripov

  • scenografia: Matis Mäesalu

  • obsada: Paula Rits, Liis Lemsalu, Siim Oskar Ots, Jaan Rekkor, Annabrith Heinmaa

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page