top of page

„Superpies i Turbokot” – kwarantanna zwierząt domowych (ocena 5/10)


Brytyjska animacja w klimacie science-fiction oparta na motywie alternatywnej wizji świata.

Pies wysłany w latach 60-tych w kosmos w wyniku awarii powraca na Ziemię po 50 latach. Stosunek ludzi do zwierząt diametralnie się zmienił i jedynie zadufany w sobie kot wykorzystujący własne wynalazki może pomóc skonfundowanemu psu-kosmonaucie w poszukiwaniu ukochanego właściciela.

Scenariusz opiera się na motywie umieszczenia bohatera w nieznanym świecie, w którym zwierzęta nie są akceptowane przez ludzi. Niestety ten motyw wyjściowy nie tylko nie znajduje w dalszej części scenariusza rozwinięcia, ale nawet wytłumaczenia. W efekcie animacja staje się jedynie przyczynkiem do żywej akcji, nie podpartej głębszym sensem, co gorzej z licznymi absurdami. Ich rozkminę jak zwykle trzeba pozostawić nieocenionemu Brody z kosmosu (w tym przypadku moty wyjściowy animacji odpowiada nazwie kanału):


Pomijając scenariusz, i jeszcze polski piskliwy dubbing, animacja jest oglądalna. W czym zasługa przede wszystkim wyrazistych postaci: z psem można się utożsamiać, kot z pozoru opryskliwy okazuje się pozytywny, a towarzyszący mu robot – śmieszny, a królik odgrywający kobiecą piękność faktycznie z trafną alegorią do pożądanych dziewcząt. Nie ma także zbyt głupich żartów, chociaż edukacyjność całości ze względu na mało przyjazne kontakty na linii zwierzaki-ludzie jest co najmniej wątpliwa.


Brytyjczycy najwyraźniej chcieli dorównać atrakcyjnym animacjom zza oceanu. Wyszło im jednak co najwyżej średnio. Na drugi raz muszą przede wszystkim popracować nad scenariuszem. Co prawda obsada oryginalnego dubbingu wygląda zachęcająco i może po angielsku film wypada lepiej, ale oczywiście w Polsce nie ma co liczyć na wersję pozbawioną piskliwego dubbingu.


Zalety:

+ ciekawy pomysł wyjściowy

+ wyraziste postacie

+ żywa animacja

+ brytyjska obsada


Wady:

- scenariusz

- propaguje złe wzorce

- piskliwy polski dubbing

- liczne absurdy i niekonsekwencje

- ograniczony budżet


Zwiastun:

tytuł oryginalny: StarDog and TurboCat

rok: 2019

produkcja: Wielka Brytania

data premiery: 31 stycznia 2020

dystrybucja: Forum Film Poland

gatunek: animacja


  • reżyseria i scenariusz: Ben Smith

  • muzyka: Heather Fenoughty

  • polski dubbing: Waldemar Barwiński, Michał Sitarski, Wojciech Paszkowski, Anna Cieślak, Jakub Wieczorek, Piotr Bondyra

  • oryginalna obsada: Luke Evans, Nick Frost, Gemma Arterton, Bill Nighy

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page