top of page

„Niewidzialny człowiek” – Ela się wciela (ocena 5/10)


Miał być w zamiarze klimatyczny, tajemniczy thriller, a wyszła produkcja scenariuszowo nielogiczna i rozwleczona do granic możliwości.

Cecylia (Elisabeth Moss) ucieka nocą od swojego męża. Facet „strzela samobója”, ale dziewczyna wciąż czuje jego obecność. A że był naukowcem prowadzącym tajemnicze eksperymenty to sceptycyzm otoczenia Cecylii co do jej przeczuć może być złudny.

Zamiarem było zbudowanie atmosfery tajemnicy. Już pierwsza scena, praktycznie pozbawiona dialogów, ma wprowadzać odpowiedni nastrój. Problem w tym, że tytuł, zwiastun, ale także liczne podobne produkcje w przeszłości pozwalają widzowi przewidzieć cały suspens. Niepotrzebne rozwleczenie tej fazy raczej nuży niż intryguje. A scenarzyści doprowadzają w połowie filmu do oczywistej konkluzji.


Jeszcze gorzej staje się gdy przechodzimy do drugiej fazy filmu. Tutaj pomysły stają się już zupełnie irracjonalne, a ich ewentualna analiza przez widza pogrąża cały film. Nie ratuje go nawet wyjątkowo tym razem kiepściutka aktorsko, ale też i mało atrakcyjna wizualnie, Elisabeth Moss. Materiał scenariuszowy, który starczyłby na półgodzinny odcinek jakieś serii telewizyjnej SF rozwleczony zostaje do granic możliwości. Niestety współcześnie na platformach filmowych specjalizujących się w tego rodzaju produkcjach filmów z logiczniejszymi scenariuszami i bardziej angażującym wątkiem jest na pęczki.


Film ratuje w pewnym zakresie sposób budowania nastroju poprzez dopracowaną realizację dźwięku. Pod koniec dochodzą elementy krwawego horroru, który też miałby swoich wyznawców, gdyby cały film poprowadzono w tym kierunku. Generalnie jak na produkcję, która zawitała nawet do IMAX – spore rozczarowanie.


Zalety:

+ dźwięk

+ klimat

+ atmosfera tajemnicy

+ seans w IMAX (świetny dźwięk)


Wady:

- scenariusz

- spoilerowy tytuł i zwiastun

- rozwleczone

- irracjonalny finał

- wtórne i sztampowe

- kiepściutka Moss


Zwiastun:

tytuł oryginalny: The Invisible Man

rok: 2020

produkcja: USA

data premiery: 6 marca 2020

dystrybucja: United International Pictures

gatunek: thriller


  • reżyseria i scenariusz: Leigh Whannell

  • obsada: Elisabeth Moss, Aldis Hodge, Storm Reid, Harriet Dyer, Oliver Jackson-Cohen

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page