top of page

„Kickbokserka” – rozwód rodziców (ocena 5/10)


Familijne kino społeczne rodem z Beneluxu.

Nastoletnia Bo przechowuje patyczaki potrzebujące dużo słońca. Jej brat ma talent muzyczny. Rodzeństwo przeżywa szok, gdy rodzice rozstają się, a dzieci trafiają do mniejszego mieszkania na przedmieściach Amsterdamu. Bo jest wściekła, a swoją złość wyładowuje na treningu bokserskim.

Rozwód rodziców nastoletnich, już wiele rozumiejących dzieci, to problem powszechny na całym świecie, którego nie dostrzegają w zasadzie tylko pary decydujące się na rozwód. Ukazanie go w produkcji filmowej ma potencjał, ale wymaga pomysłu, umiaru i przede wszystkim atrakcyjnej dla młodego widza formy. A tego wszystkiego brakuje w tym rozwleczonym, oczywistym w przekazie i pobieżnym w charakterystyce bohaterów filmie. Po raz kolejny produkcja familijna z Beneluxu (ciekawe czemu akurat stamtąd są w takich ilościach sprowadzane) rozczarowuje, a na siłę jest wprowadzana do polskich film w ograniczonej dystrybucji – film miał chyba ze trzy daty premiery, a i tak jego kariera sprowadziła się do pojedynczych seansów w Falenicy. Razi przede wszystkim nienaturalnymi dialogami i sztywnym aktorstwem. Sceny są przeciągnięte, cała akcja nie ma swoje dramaturgii i trudno utożsamiać się z dramatem młodych ludzi.


Potencjał może i był, bo sceny stricte sportowe wypadają dzięki dobrym ujęciom i montażowi przyzwoicie, ale sama historia także w tym tytułowym motywie nie ma swoje przesłania, ani żadnej konkluzji. Nie przyciągnie ten film młodszej widowni, mimo ciekawego plakatu i tytułu. Wpadł w czeluści Internetu (vod, torrenty), ale nawet tak nie zyska popularności.


Zalety:

+ ważny społecznie problem dla młodzieży

+ niezłe sceny treningu sportowego

+ chwytliwy tytuł, zachęcający plakat


Wady:

- fatalne dialogi

- słabe aktorstwo

- niewystarczająca charakterystyka bohaterów

- kiepska dystrybucja


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Vechtmeisje

rok: 2018

produkcja: Holandia

data premiery: 4 października 2019

dystrybucja: Vivarto

gatunek: familiny


  • reżyseria: Johan Timmers

  • scenariusz: Barbara Jurgens, Dominika Waśkowska

  • obsada: Aiko Beemsterboer, Bas Keizer, Noa Farinum, Hilde De Baerdemaeker, Ali Ben Horsting

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page