„Kickbokserka” – rozwód rodziców (ocena 5/10)

March 6, 2020

Familijne kino społeczne rodem z Beneluxu.

Nastoletnia Bo przechowuje patyczaki potrzebujące dużo słońca. Jej brat ma talent muzyczny. Rodzeństwo przeżywa szok, gdy rodzice rozstają się, a dzieci trafiają do mniejszego mieszkania na przedmieściach Amsterdamu. Bo jest wściekła, a swoją złość wyładowuje na treningu bokserskim.

Rozwód rodziców nastoletnich, już wiele rozumiejących dzieci, to problem powszechny na całym świecie, którego nie dostrzegają w zasadzie tylko pary decydujące się na rozwód. Ukazanie go w produkcji filmowej ma potencjał, ale wymaga pomysłu, umiaru i przede wszystkim atrakcyjnej dla młodego widza formy. A tego wszystkiego brakuje w tym rozwleczonym, oczywistym w przekazie i pobieżnym w charakterystyce bohaterów filmie. Po raz kolejny produkcja familijna z Beneluxu (ciekawe czemu akurat stamtąd są w takich ilościach sprowadzane) rozczarowuje, a na siłę jest wprowadzana do polskich film w ograniczonej dystrybucji – film miał chyba ze trzy daty premiery, a i tak jego kariera sprowadziła się do pojedynczych seansów w Falenicy. Razi przede wszystkim nienaturalnymi dialogami i sztywnym aktorstwem. Sceny są przeciągnięte, cała akcja nie ma swoje dramaturgii i trudno utożsamiać się z dramatem młodych ludzi.

 

Potencjał może i był, bo sceny stricte sportowe wypadają dzięki dobrym ujęciom i montażowi przyzwoicie, ale sama historia także w tym tytułowym motywie nie ma swoje przesłania, ani żadnej konkluzji. Nie przyciągnie ten film młodszej widowni, mimo ciekawego plakatu i tytułu. Wpadł w czeluści Internetu (vod, torrenty), ale nawet tak nie zyska popularności.

 

Zalety:

+ ważny społecznie problem dla młodzieży

+ niezłe sceny treningu sportowego

+ chwytliwy tytuł, zachęcający plakat

 

Wady:

- fatalne dialogi

- słabe aktorstwo

- niewystarczająca charakterystyka bohaterów

- kiepska dystrybucja

 

Zwiastun:

tytuł oryginalny: Vechtmeisje

rok: 2018

produkcja: Holandia

data premiery: 4 października 2019

dystrybucja: Vivarto

gatunek: familiny

 

  • reżyseria: Johan Timmers

  • scenariusz: Barbara Jurgens, Dominika Waśkowska

  • obsada: Aiko Beemsterboer, Bas Keizer, Noa Farinum, Hilde De Baerdemaeker, Ali Ben Horsting

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon