„Mój przyjaciel Ufik” – ZIOM (ocena 5/10)

March 5, 2020

Kosmiczna animacja przystosowana dla młodszych widzów.

Główny bohater (nie jest to bynajmniej tytułowy Ufik) wychowuje się ze swoimi rodzicami w przestrzeni kosmicznej. Awaria powoduje, że zostaje sam, a jego jedynym przyjacielem pozostaje …. jeszcze nie tytułowy ufik, a roboto ZIOM (zintegrowany opiekun międzygalaktyczny). Lądują na planecie w oczekiwaniu na sondę, która ma ich uratować.

Prosta, nieskomplikowana, chociaż oczywiście wtórna, szablonowa i przewidywalna fabuła. Chłopiec ma dużo przygód na wyspie, a przy okazji przechodzi przyśpieszony kurs samodzielności. Poza może jedną sceną (sikanie) film jest dostosowany do najmłodszego widza, które na pewno nie przeszkadzają zapożyczenia z innych produkcji. Sprzyja temu również warstwa realizacyjna: kolorowa i żywa animacja, a niebezpieczeństwa nie są jakieś straszne.

 

Przestrzelił natomiast polski dystrybutor, który chciał nawiązać do popularności filmów o podobnym tytule (chociażby „Mój przyjaciel smok”). Niestety ten cały tytułowy ufik (to taki dodatkowy żarcik tłumacza odnośnie ufoludków) pojawia się w 30 minucie i ma marginalny wpływ na fabułę.

 

Tak naprawdę źródłem żartu w filmie jest pocieszny robot, trochę nawet przypominający droidy z najpopularniejszych filmów gatunku SF, ale niestety polski tytuł go mocno ogranicza. Sprawiedliwości stało się jednak zadość – kara spłynęła na dystrybutora, bo film miał bardzo marną frekwencję i krótką dystrybucję. Na tyle krótką że przyszło go obejrzeć już na ekranie monitora.

 

Zalety:

+ walory edukacyjne

+ śmieszny robot

+ dużo nawiązań

+ kolorowa animacja

 

Wady:

- polski tytuł

- prostota fabuły

- brak zaskoczenia

- monotonni bohaterowie

 

Zwiastun: 

tytuł oryginalny: Terra Willy: Planète inconnue

produkcja: Francja

rok: 2019

data premiery: 25 października 2019

gatunek: animacja

 

 • reżyseria: Éric Tosti

 • scenariusz: David Alaux, Éric Tosti, Jean-François Tosti

 • muzyka: Olivier Cussac

 • polski dubbing: Karol Kwiatkowski, Tomasz Borkowski, Przemysław Sadowski, Marta Król, Katarzyna Godlewska, Grzegorz Pawlak

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
 • Twitter Social Icon