„Głupie, młode serce” – nastoletnia ciąża (ocena 6/10)


Fiński dramat młodzieżowy, może nie do końca dopracowany, ale poruszający istotne tematy społeczne.

Kiira – ładna, wysportowana, obdarzona przez naturę nastolatka zachodzi w ciążę, z jeszcze młodszym– niepozornym, niskim Leni. Młoda, zakochana para staje przed trudną życiową decyzją. Chłopaka kieruje ta sytuacja do ekstremalnej grupy prawicowej.

Film porusza dwa bardzo ważne, chociaż mocno rozbieżne, współczesne tematy społeczne. Początkowo film jest o niechcianej ciąży będącej konsekwencją nieodpowiedzialnego zachowania młodych ludzi – można jednak szybko odnieść wrażenie, że i tak są bardziej dojrzali od całego otoczenia, chociażby rodziców. Decyzja chłopaka, który szuka sposobu na utrzymanie przyszłej rodziny prowadzi do kolejnego niezwykle ważnego tematu: kwestii imigrantów i ich wpływu na skandynawskie społeczeństwa. Pozornie te niezwiązane ze sobą tematy uzupełniają się do samego końca filmu. Widać starania o obiektywne przedstawienie rzeczywistości, chociaż nie zawsze udało się uniknąć przerysowań. Nawet jeżeli końcówka staje się chaotyczna to można się zaangażować w ten film i dramat młodych ludzi.


Realizacyjnie to niszowe kino. Zawodzą przede wszystkim dialogi. Całkiem nieźle natomiast, mimo braku doświadczonych odtwórców, wyszło aktorsko. Para protagonistów wybrzmiewa przekonująco, chociaż nie są to bohaterowie z którymi w każdej decyzji należy się identyfikować.


Zapewne pochodzenie filmu – Finlandia jest na uboczu popularnych produkcji skandynawskich, nie sprzyjało dystrybucji. Ostatecznie film wchodzi po długim okresie i w bardzo ograniczonej ilości seansów – w Warszawie na przykład tylko w kinie znanym z poza premierowych seansów – Iluzjonie.


Zalety:

+ ważkie tematy

+ budowanie napięcia

+ obiektywny osąd rzeczywistości

+ naturalne aktorstwo


Wady:

- przerysowana fabuła

- słabe dialogi

- niszowa dystrybucja


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Hölmö nuori sydän

produkcja: Finlandia, Szwecja, Holandia

rok: 2018

data premiery: 21 lutego 2020

dystrybucja: Bomba Film

gatunek: dramat


  • reżyseria: Selma Vilhunen

  • scenariusz: Kirsikka Saari

  • obsada: Jere Ristseppä, Rosa Honkonen, Ville Haapasalo, Abshir Sheik Nur, Pihla Viitala, Katja Kukkola

Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Twitter Social Icon