"Ocaleni" – jaskinia (ocena 4/10)

February 29, 2020

Zrobić tak mało angażujący film o tak dramatycznej akcji to też może sztuka .... ale czego się spodziewać po koprodukcji tajwańsko-irlandzkiej …

Dziecięca drużyna piłkarska Dzików wraz ze swoim trenerem utknęła w zalanej wodą jaskini. Akcja ratownicza przy udziale także Europejczyków była przedmiotem zainteresowania całego świata.  

Twórcy tego filmu robią praktycznie wszystko aby popsuć tak znakomity materiał na film. W końcu akcja ratownicza była relacjonowania medialne przez wszystkie stacje telewizyjne. Tymczasem film jest monotonny, niejasny i mało angażujący. Brakuje przede wszystkim ukierunkowania na osoby uwięzione w jaskini – nie zdobyto się nawet na ich przedstawienie, czy też ukazanie powodów tak zgubnej decyzji jak udanie się do jaskini, w filmie ich tragedia sprowadza się do picia wody ze ściany i rozmawianiu o posiłkach, które zjedzą po uwolnieniu. Samych Dzików w tym jest pewnie mniej niż 5%. Teoretycznie fabuła skupia się na akcji ratowniczej i ich uczestników, ale narracja jest mało czytelna, trudno nie znając faktów medialnych dociec jaki jest pomysł na ratunek. Jeżeli aby ukazać chaos samej akcji ratowniczej zastosowano chaos narracji – to nie był najlepszy pomysł.

 

Jedynym ciekawszym i lepiej naświetlonych wątkiem, a pewnie mniej znanym, jest fakt że podczas akcji ratowniczej i wypompowywania wody poszkodowane zostały uprawy okolicznych rolników. Nie zmienia to faktu, że więcej można pamiętać z doniesień medialnych, czy też z przejrzenia Internetu, niż z tego filmu. Jeszcze do pieca dał polski dystrybutor spoilerując całą historię – co też odbiera przyjemność oglądania widzom którzy o tej akcji nie słyszeli (obecnie pewnie mało kto, ale jak ktoś wyszpera ten film za kilkanaście lat …).

 

Realizacyjnie widać niedostatki budżetowe. Chociaż należy pochwalić wiele ciekawych ujęć i niezłą realizację dźwięku. Nie rekompensuje to wad tego filmu i kompletnego braku dramatycznego klimatu, ale jako jedyny plus można odnotować.

 

Akcja byłą na tyle dramatyczne, że nieuchronnie po taki scenariusz sięgnie ktoś z większym budżetem i umiejętnością opowiadanie historii – wówczas można liczyć na ciekawą produkcją ukazującą całokształt tej skomplikowanej akcji.

 

Zalety:

+ ukazanie mniej znanego wątku rolniczych strat

+ zdjęcia

+ dźwięk

+ zachęcający zwiastun

 

Minusy:

- marginalizacja w fabule uwięzionych dzieci

- chaotyczna narracja

- brak klimatu

- dialogi

- aktorstwo, w tym zbyteczne zaangażowanie naturszczyków którzy mieli do czynienia z akcją

- niski budżet

- spoilerowy polski tytuł

 

Zwiastun:

tytuł oryginalny: Nang Non

produkcja: Tajlandia, Irlandia

rok: 2019

premiera: 28 lutego 2020

dystrybucja: Kino Świat

gatunek: dramat

 

  • reżyseria i scenariusz: Tom Waller

  • obsada: Jim Warny, Erik Brown, Mikko Paasi, Tan Xiao Long, Jumpa Saenprom

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon