top of page

365 dni – dużo seksu (ocena 5/10)


Piękna kobieta to raj dla oczu, piekło dla duszy i czyściec dla kieszeni …

Laura podczas wakacji na Sycylii wścieka się na swojego chłopaka Martina, który nawet w jej urodziny pozostaje egoistą. Jej ucieczkę wykorzystuje zagadkowy młody mężczyzna, który składa jej roczną niemoralną propozycję.

Film powiela fabułę książkową. Widać, że pisarka Blanka Lipińska pozwoliła tylko na niewielkie korekty do jej wizji. I nie jest to dla filmu komplement, bo historia jest wydumana, miałka, przewidywalna i absurdalna. Nawet dialogi przełożono wprost z książki, przez co pierwsza część filmu jest trudna do przebrnięcia. Realizacyjnie broni się co najwyżej szybkim montażem – gdy para jeszcze nie jest razem na przemian ukazane jest ich życie zawodowe, osobiste i erotyczne w tych samych scenach.


Siłą logiki na pierwsze sceny erotyczne trzeba poczekać. Ale to one w dużej mierze nadają tempa i ratują film. Nakręcone z dużym wyczuciem, o ile ktoś nie oczekuje czystego porno, spełniają wizję książkową w przystępnej formie kinowej.


Na pochwałę zasługuje także angaż Anny-Marii Siekluckiej, która może aktorsko jest przeciętna, ale swoja urodą intryguje. Szkoda trochę zminimalizowania postaci Lamparskiej, która w drugiej części filmu znakomicie uzupełnia podstawowy wątek.


Zadbano o niezbędna dla fabuły elementy, czyli przede wszystkim piękne, erotyczne stroje i ładne lokalizacje – nawet Warszawę gra tutaj Warszawa, więc nie oszczędzano.


To film dla wybranej, głównie żeńskiej publiczności. Furory frekwencyjnej nie zrobił, ale podobnie jak książką jest lepszą artystycznie odpowiedzią na przereklamowanego Greya. Na randkę, szczególnie pierwszą – raczej nie, ale na wypad przed wieczorem panieńskim – jak najbardziej.


Zalety:

+ dla amatorów książki – wierność oryginałowi

+ niezły montaż

+ intrygująca Sieklucka

+ stroje

+ niezła muzyka

+ sceny erotyczne

+ Lamparska

+ lokalizacje


Minusy:

- głupawa fabuła

- dialogi

- słabe aktorsko

- raczej tylko dla kobiet

- słabe naszkicowanie postaci drugoplanowych

- problemy z ciągłością akcji

- liczne dziury scenariuszowe


Zwiastun:

produkcja: Polska

rok: 2020

premiera: 7 lutego 2020

dystrybucja: Next-Film

gatunek: romans


  • reżyseria: Barbara Białowąs, Tomasz Mandes

  • scenariusz: Tomasz Klimala na podstawie książki Blanki Lipińskiej

  • obsada: Anna-Maria Sieklucka, Michele Morrone, Bronisław Wrocławski, Otar Saralidze, Magdalena Lamparska, Natasza Urbańska

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page