„Haker” – aplikacja Zeus (ocena 5/10)

Duńska produkcja familijna wykorzystująca współczesne technologie, tak popularne wśród młodzieży.

Mama Beniamina utonęła (?) próbując uchronić stworzoną aplikację. Syn odziedziczył informatyczne zdolności, ale w szkole wykorzystuje je włamując się do szkolnego systemu ocen, przy okazji robiąc z tego interes finansowy.

W czasach, gdy młodzi ludzie lepiej są rozeznani w nowoczesnych technologiach wprowadzanych w wielu instytucjach od ludzi tam pracujących, motyw zaradnego nastolatka jak najbardziej pasuje do gatunku kina familijnego. Duńscy twórcy mając dobry pomysł wyjściowy nie sprostali jego rozwinięciu. Fabuła jest szablonowa, przewidywalna i nawet zwrot akcji nie pozwala bardziej się zaangażować. Co prawda udało się stworzyć wyraziste postacie, ale już wyłuszczyć powodów zagrożenia płynącego z aplikacji Zeus nie za bardzo – wstawki z systemu głosowań w parlamencie zbyt mało przekonujące. Także edukacyjnie nie wszystkie elementy tego filmu można przełożyć dla młodzieży.

 

Film z ograniczonym budżetem, na poziomie produkcji telewizyjnych. Co prawda starano się dopracować scenograficznie i najprostszymi efektami specjalnymi, jednak w czasach wysypu wielu dużo lepszych produkcji z komputerowymi efektami nikogo nie zaskoczy – w zasadzie większym atutem jest że poziomem realizacyjnym trąci przysłowiową myszką.

 

Kinowa dystrybucja – niszowa co najwyżej w sztandarowym dla dystrybutora Vivarto kinie Stacja Falenica. Problem w tym, że film jest już powszechnie dostępny i pewnie mało komu chce się jechać taki kawał. Nawet zachęcający plakat nic w tym zakresie nie zmienia.

 

Zalety:

+ wykorzystanie motywu współczesnych technologii

+ wyraziste postacie

+ niezłe aktorstwo

+ zachęcający tytuł i atrakcyjny plakat

 

Wady:

- szablonowe

- problemy z rozwinięciem fabuły

- mało edukacyjne

- realizacja na poziomie telewizyjnym

- niszowa i spóźniona dystrybucja

 

Zwiastun:

tytuł oryginalny: Hacker

rok: 2019

produkcja: Dania

data premiery: 7 lutego 2020

dystrybucja: Vivarto

gatunek: familijny

 

  • reżyseria: Poul Berg

  • scenariusz: Poul Berg, Rune Kalle Bjerkø

  • obsada: Rumle Kærså, Josephine Højbjerg, Signe Egholm Olsen, Esben Dalgaard Andersen, Mille Dinesen

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon