„Historia małżeńska” – rozwód (ocena 6/10)


Wiwisekcja najbardziej stresującego wydarzenia w życiu człowieka.

Kilkunastoletnie małżeństwo reżysera i aktorki przeżywa kryzys. Żona jest zdeterminowana do sfinalizowania rozstania. Przykra procedura z obcymi prawnikami i walka o opiekę nad nastoletnim synkiem wyniszcza rozwodników.

Film rozpoczyna laurka wystawiona sobie nawzajem przez małżonków. Okazuje się ona jednak tylko elementem terapii małżeńskiej. Nieskutecznej, bo żona wręcza pozew i rozpoczyna się psychiczna gehenna dla obu stron. To nie jest jakieś patologiczne małżeństwo, widać nawet miłość i przywiązanie, ale długie współżycie powoduje nieuchronność rozstania. Autentyczność tego filmu jest porażająca, pewnie dla wielu widzów oddająca ich osobiste przeżycia.


Kameralny, minimalny w środkach wyrazu, oparty głównie na dialogach. Sceny odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach, jednak przemyślane ujęcia i montaż pozwalają zachować zainteresowanie widza. Film co prawda jest zbyt długi, jednak w pewnym stopniu odzwierciedla to ciągnące się procesy rozwodowe.


Świetnym pomysłem było zaangażowanie wielkich aktorskich gwiazd. Adam Driver i Scarlett Johansson dają prawdziwy popis aktorstwa.


Kolejna pożyteczna inicjatywa Netflixa, ale niestety internetowa dystrybucja powoduje zniechęcenie do wizyty w kinie, gdzie takie filmy powinny bić rekordy popularności.


Zalety:

+ autentyczność

+ kameralność

+ dialogi

+ rewelacyjne aktorstwo Drivera i Johansson

+ ujęcia i montaż

+ klimat

+ przekorny tytuł


Wady:

- przegadane

- długawe

- klaustrofobiczne

- traumatyczne dla rozwodowiczów

- netflixowa dystrybucja


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Marriage Story

rok: 2019

produkcja: USA

data premiery: 29 listopada 2019

dystrybucja: Netflix

gatunek: dramat


  • reżyseria i scenariusz: Noah Baumbach

  • zdjęcia: Robbie Ryan

  • montaż: Jennifer Lame

  • muzyka: Randy Newman

  • scenografia: Jade Healy

  • kostiumy: Mark Bridges

  • obsada: Scarlett Johansson, Adam Driver, Laura Dern, Alan Alda, Ray Liotta, Julie Hagerty, Merritt Wever, Mark O’Brien

Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Twitter Social Icon