„Historia małżeńska” – rozwód (ocena 6/10)

February 22, 2020

Wiwisekcja najbardziej stresującego wydarzenia w życiu człowieka.

Kilkunastoletnie małżeństwo reżysera i aktorki przeżywa kryzys. Żona jest zdeterminowana do sfinalizowania rozstania. Przykra procedura z obcymi prawnikami i walka o opiekę nad nastoletnim synkiem wyniszcza rozwodników.

Film rozpoczyna laurka wystawiona sobie nawzajem przez małżonków. Okazuje się ona jednak tylko elementem terapii małżeńskiej. Nieskutecznej, bo żona wręcza pozew i rozpoczyna się psychiczna gehenna dla obu stron. To nie jest jakieś patologiczne małżeństwo, widać nawet miłość i przywiązanie, ale długie współżycie powoduje nieuchronność rozstania. Autentyczność tego filmu jest porażająca, pewnie dla wielu widzów oddająca ich osobiste przeżycia.

 

Kameralny, minimalny w środkach wyrazu, oparty głównie na dialogach. Sceny odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach, jednak przemyślane ujęcia i montaż pozwalają zachować zainteresowanie widza. Film co prawda jest zbyt długi, jednak w pewnym stopniu odzwierciedla to ciągnące się procesy rozwodowe.

 

Świetnym pomysłem było zaangażowanie wielkich aktorskich gwiazd. Adam Driver i Scarlett Johansson dają prawdziwy popis aktorstwa.

 

Kolejna pożyteczna inicjatywa Netflixa, ale niestety internetowa dystrybucja powoduje zniechęcenie do wizyty w kinie, gdzie takie filmy powinny bić rekordy popularności.

 

Zalety:

+ autentyczność

+ kameralność

+ dialogi

+ rewelacyjne aktorstwo Drivera i Johansson

+ ujęcia i montaż

+ klimat

+ przekorny tytuł

 

Wady:

- przegadane

- długawe

- klaustrofobiczne

- traumatyczne dla rozwodowiczów

- netflixowa dystrybucja

 

Zwiastun:

tytuł oryginalny: Marriage Story

rok: 2019

produkcja: USA

data premiery: 29 listopada 2019

dystrybucja: Netflix

gatunek: dramat

 

  • reżyseria i scenariusz: Noah Baumbach

  • zdjęcia: Robbie Ryan

  • montaż: Jennifer Lame

  • muzyka: Randy Newman

  • scenografia: Jade Healy

  • kostiumy: Mark Bridges

  • obsada: Scarlett Johansson, Adam Driver, Laura Dern, Alan Alda, Ray Liotta, Julie Hagerty, Merritt Wever, Mark O’Brien

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon