top of page

„Chłopiec i wilk” – 80-tka babci (ocena 3/10)


Wątpliwej jakości i przesłania kino familijne.

Hugo nie utrzymuje kontaktów ze swoją babcią. Jednak na 80-te urodziny ojciec zabiera go na przygotowywaną uroczystość rodzinną. Na miejscu chłopak poznaje rówieśników, którzy niechętnie go akceptują. Tymczasem bardzo żwawa jak na swój wiek babcia ogłasza rychłe odejście za przyczyną tajemniczego wilka. Dzieci podejmują próbę powstrzymania nieuchronnego.

Często kino familijne próbuje poruszać tematy bardzo trudne dla młodego widza, w tym śmierci osób starszych. Nie jest to łatwe, ale ambitne. Niestety w przypadku niepowodzenia film jest absolutnie nieodpowiedni dla młodego widza. W tym przypadku wykorzystano motyw bajki o złym wilku, który porywa ludzi. Babcia wydaje się pogodzona z losem, rodzice również, ale młodsze dzieci walczą do ostatnich sił. To trafna alegoria do przeżywania odejścia bliskiej osoby. Gdyby cała otoczka tego była udana to można by zaakceptować także ten film.


Niestety oprócz zagadnienia śmierci film ukazuje wiele nieodpowiednich dla młodego widza patologii. Przede wszystkim uwypuklony jest proceder alkoholizmu. Nawet jeżeli jest on przedstawiony w złym świetle, to niestety młodzież ma tendencję do przejmowania również tak przedstawionych zjawisk. Oprócz tego jest lenistwo dorosłych, gra w karty, brak dbałości o życie rodzinne.

Niewiele lepiej jest wśród dzieciaków, które są antypatyczne, niekoleżeńskie – dość powiedzieć że sekwencja zapoznania się bohaterów sprowadza do wzajemnego wyzywania. Owszem, puentą jest współdziałanie, przyjaźń i dobre intencje, tylko że nie wszyscy młodzi widzowi tak ogarną całą fabułę. Raczej pozostaną im wzorce negatywne.


To kino zrealizowane w bardzo amatorski sposób. Sposób przedstawienia bardzo ograniczonymi metodami technicznymi wilka, który wreszcie pod koniec filmu się pojawia, woła o pomstę do nieba.


Ta francuska produkcja z pewnością nie zasłużyła aby znaleźć się w dystrybucji, a takiego zaszczytu dostąpiła nawet w multipleksach. To film słaby, nudny, ale przede wszystkim nieedukacyjny. Ładny plakat może zwieść, więc lepiej się wystrzegać – szczególnie gdy dzieci naciskają na wizytę w kinie.


Zalety:

+ wstawki animacyjne

+ próba ukazania problemu odejścia osób starszych

+ gloryfikacja rodziny i przyjaźni

+ ładne widoki


Wady:

- ukazanie patologii jako sposobu na życie: alkohol, gra w karty

- wulgarne dialogi

- niesympatyczni bohaterowie

- niskobudżetowe efekty specjalne (wilk)


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Ma famille et le loup

produkcja: Francja

rok: 2019

data premiery: 31 stycznia 2020

gatunek: familijny


  • reżyseria: Adrià Garcia

  • scenariusz: Valérie Magis, Stéphane Malandrin, Víctor Maldonado, Christine Ponzevera, Alfredo Torres

  • obsada: Carmen Maura, Pierre Rochefort, Bruno Salomone, Franc Bruneau, Baptiste Sornin

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page