top of page

„Kłamstewko” – świadomość choroby (ocena 6/10)


Dramat rodzinny ukazujący różnice kulturowe i podejście do osób chorych.

Studiująca w Nowym Jorku Chinka Billi (zaskakująco dobra rola raperki Nory Lum, ukrywającej się pod pseudonimem Awkwafina) dowiaduje się o śmiertelnej chorobie swojej babci. Przyjeżdża do rodziny, która ukrywa prawdziwy stan zdrowia w tajemnicy, zgodnie z azjatyckim zwyczajem.

Niezwykle ważny temat, bo każdy z nas spotka się z wyzwaniem uświadomienia swoim najbliższym perspektywy śmierci, a i sami możemy stać się przedmiotem takiej smutnej wiadomości. W Europie dominuje pogląd o przekazywaniu pacjentowi całej prawdy, niezależnie jaka by ona nie była. Tymczasem w kulturze azjatyckiej dominuje pogląd, że brak świadomości swojego stanu może pomóc psychicznie choremu. Takie kłamstwo w słusznej sprawie.


Różnice kulturowe stanowią niezwykle istotne tło filmu. W czasach rosnącej dominacji Chin ich podejście do życia staje się niezwykle ważne dla całego świata. Ten film otwiera nową furtkę ukazując prawdziwy obraz współczesnych Chin i ich mieszkańców, już nie biedaków z miską ryżu, ale wykształconych i świadomych obywateli korzystających z nowoczesnej służby zdrowia, mieszkających w imponująco rozrastających się miastach.


Na uwagę zasługują role aktorskie – bardzo stonowane, ale przekonujące, szczególnie zaskakująca jest Awkwafina, znana z trochę innego repertuaru, odtwarzająca tutaj niezwykle dojrzałą postać.


Film co prawda ma trudną do przyswojenia manierę azjatycką: jest przegadany, przeciągnięty, ale ze względu na ważkość tematu to pozycja obowiązkowa, mogąca przynieść refleksje także odnośnie osobistych przypadków widza europejskiego.


Zalety:

+ ważkie zagadnienie

+ ukazanie różnic kulturowych

+ obiektywny obraz współczesnych Chin

+ ciekawa rola Awkwafiny

+ zaskakujący finał


Wady:

- przegadane

- azjatyckie postrzeganie rzeczywistości

- słabe żarty

- zbyt wiele zakończeń


Zwiastun:

tytuł oryginalny: The Farewell

produkcja: USA, Chiny

rok: 2019

data premiery: 7 lutego 2020

dystrybutor: M2 Films

gatunek: dramat


  • reżyseria i scenariusz: Osgood Perkins

  • obsada: Shuzhen Zhou, Awkwafina, X Mayo, Hong Lu, Hong Lin

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page