top of page

„Staniczek” – bez słowa (ocena 6/10)


Specyficzny film o zachęcającym tytule.

Maszynista w trakcie swojej ostatniej podróży zaczepia lokomotywą o biustonosz. Za punkt honoru uznaje odnalezienie właścicielki. Przynajmniej ma zajęcie na emeryturze i to dość pikantne erotycznie.

Generalnie to wszystko w tym filmie jest nietypowy, od koprodukcji niemiecko-azerskie, po bezdialogową formę. Sam koncept jest bardzo ciekawy: ostatni dzień pracy, przypadkowy symboliczny gadżet, motywacja do aktywności podszytej erotyką i młodzieńczym życiem. Film bardzo sprawnie w ironiczny sposób opowiada historię poszukiwań tej jednej kobiety. Robi to jednak dodatkowo w specyficznej formie, pozbawionej dialogów. I to już chyba jest za dużo. Utrzymanie napięcia nie jest proste i w pewnym momencie zaczyna ta opowieść nużyć. Szczególnie, że puenta nie jest zbyt wyszukana, jakby twórcom zabrakło pomysłów.


Film pokazywany na festiwalach (Dwa Brzegi w Kazimierzu gdzie zgromadził pełną salą) już samym tytułem przyciąga, a co dopiero reklama nietypowej formy. Jednak dopiero po półtorej roku trafia do kin i to wprowadzany przez niszowego dystrybutora – co ciekawe akurat na Walentynki, gdy pół Polski pójdzie od kina na hit o wielkiej gwieździe muzyki disco polo.


Zalety:

+ konspekt

+ próba utrzymania napięcia

+ specyficzny urok bohatera

+ podszyte erotyzmem

+ kolorowe

+ kuszący tytuł


Wady:

- ryzykowna bezdialogowa forma

- problem z puentą

- nużące w drugiej części

- opóźnienie w dystrybucji


Zwiastun:

tytuł oryginalny: The Bra

produkcja: Niemcy, Azerbejdżan

rok: 2018

data premiery: 14 lutego 2020

dystrybutor: Fundacja „Filmowa Warszawa”

gatunek: komediodramat


  • reżyseria: Veit Helmer

  • scenariusz: Veit Helmer, Leonie Geisinger

  • muzyka: Cyril Morin

  • zdjęcia: Felix Leiberg

  • montaż: Vinvent Assmann

  • obsada: Predrag „Miki” Manojlovic, Paz Vega, Denis Lavant, Chulpan Khamatova, Maia Morgenstern, Irmena Chichikova, Sayora Safarova, Boryana Manoilova

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page