top of page

„Nasze miejsce na Ziemi” – mała wielka farma (ocena 7/10)


Rarytas dla miłośników przyrody i zwierzątek.

Reżyser John Chester już przy ślubie ze swoją żoną Molly marzyli o własnym gospodarstwie rolnym. Jednak finanse nie pozwalały na spełnienie tych marzeń. Sytuację zmienił pies Todd pozyskany z drastycznego schroniska (kobieta zgromadziła nielegalnie 200 czworonogów), który pod nieobecność ukochanych właścicieli non stop szczekał co nie było akceptowalne dla sąsiadów, a finalnie wynajmującego mieszkanie. Wówczas Państwo Chester przypomnieli sobie o idei budowy farmy. Z pomocą finansową przyszedł jeszcze jeden pasjonat.

Film w dokumentalnej, uporządkowanej formie przedstawia wieloletnią historię budowy wspaniałej farmy, ze wszystkimi trudnościami, wysiłkiem, ale i satysfakcją płynącą z realizacją marzenia i imponującym efektem. Jedynie aspekt finansowy, skąd pochodziły środki na takie przedsięwzięcie, potraktowany został po macoszemu. Jednak dbałość ukazania rozwoju hodowli i upraw jest fascynujący. Dodatkowo jest to wspaniale sfilmowane, co pewnie wynika z doświadczenia filmowego samego autora przedsięwzięcia, ale także zaangażowania innych operatorów.


Co prawda to propozycja głównie dla amatorów spokojnego kina przyrodniczego, chociaż nie brakuje dramatycznych momentów, to jednak stanowi znakomitą odskocznię dla codziennego repertuaru kinowego. Tym bardziej szkoda, że film pojawił się w Polsce dwa lata po premierze, i to na zaledwie tygodniowej dystrybucji kinowej (ale również w multipleksie).


Zalety:

+ fascynująca opowieść

+ sympatyczne zwierzątka

+ kompleksowe podejście

+ wspaniałe ujęcia

+ pozytywne przesłanie


Wady:

- momentami smutnawe

- mało jasny aspekt ekonomiczny

- za mało wstawek animowanych

- krótka przygoda dystrybucyjna


Zwiastun:

tytuł oryginalny: The Biggest Little Farm

produkcja: USA

rok: 2018

data premiery: 24 stycznia 2010

dystrybucja: Monolith Film

gatunek: dokumentalny


  • reżyseria: John Chester

  • scenariusz: John Chester i Mark Monroe

  • zdjęcia: John Chester, Mallory Cunningham, Benji Lanpher, Chris Martin, Kyle Romanek

  • montaż: Amy Overbeck

  • muzyka: Jeff Beal

  • dźwięk: Alex Knickerbocker

  • występują: John i Molly Chester, Matthew Pilachowski

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page