„Jojo Rabbit” – 10-letni nazista (ocena 5/10)
Fascynacja nazizmem w wersji komediowo-abstrakcyjnej.
10-letni Niemiec jest zafascynowany faszyzmem. Rozmawia nawet z wyimaginowanym Hitlerem. Jednak na obozie szkoleniowym dla przyszłych żołnierzy armii niemieckiej nie sprosta wyzwaniu. Po powrocie do domu skonfrontuje się z głównym obiektem nienawiści ideologii faszystowskiej.
Taika Waititi jest reżyserem specyficznym, bardzo różnym gatunkowo, jednak w tym przypadku zwyczajnie przeszarżował. Tematyka filmu nie pasuje do stylu tak abstrakcyjnego, zbliżonego do farsy i komedii. Na domiar złego reżyser jakby to wyczuł i wprowadza elementy bardziej poważne. Wątek z żydowską dziewczynką niespecjalnie pasuje do reszty filmu. Trudno dopatrzyć się w głównej postaci refleksji, czy też zmiany swojego podejścia, chociażby dlatego że jest ona spuentowana karykaturalnym pozbyciem się uwielbianego wcześniej wodza Film jest chaotyczny, nierówny, brakuje mu puenty i jednolitego stylu. Już chyba lepiej było pozostać przy pełnej abstrakcyjności.
Zaangażowano co prawda plejadę gwiazd aktorskich, jednak nie tworzą one wyrazistych postaci. Najlepiej wypadają Sam Rockwell i Rebel Wilson, a także sam reżyser w specyficznej roli – ich jednostajnie komediowe podejście wskazuje, że taki powinien być cały film.
Świetny pomysł twórcy mieli z wykorzystaniem muzyki i pewnym skojarzeniem popularności The Beatles do reakcji na przyjazd Hitlera. Wydaje się jednak, że w pewnym momencie ten motyw jakby porzucono. Także archiwalia, które się pojawiają można było lepiej wykorzystać, po raz że budują klimat, a dwa że dają oddech od poczucia umowności na jakim oparta jest fabuła.
To film z podtekstem abstrakcyjnym, przesycony jest kolorami i ładnymi ujęciami, nawet gdy do miasteczka dociera wojna. Utrzymanie jednak takiego tonu wymagało pomysłów i dobrych dialogów. A niestety lepsze sceny przewijają się z nijakimi. Jako całość wypada przeciętnie, szczególnie na tle produkcji w których abstrakcja stanowiła o wartości pozwalając zapamiętać produkcję na dłużej. Dziwią w tym kontekście nominacje do Oscarów – aż sześć, ale raczej bez większych szans na statuetki.
Zalety:
+ kolorowe
+ abstrakcyjne
+ dobra obsada
+ muzyka
Wady:
- niespójna fabuła
- grubymi nićmi szyte
- słabe dialogi
Zwiastun:
produkcja: USA, Czechy, Niemcy, Nowa Zelandia
rok: 2019
data premiery: 24 stycznia 2020
gatunek: komediodramat
reżyseria i scenariusz: Taika Waititi
zdjęcia: Mihai Malaimare Jr.
muzyka: Michael Giacchino
obsada: Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Scarlett Johansson, Taika Waititi, Sam Rockwell, Rebel Wilson, Alfie Allen, Stephen Merchant