top of page

„Jojo Rabbit” – 10-letni nazista (ocena 5/10)


Fascynacja nazizmem w wersji komediowo-abstrakcyjnej.

10-letni Niemiec jest zafascynowany faszyzmem. Rozmawia nawet z wyimaginowanym Hitlerem. Jednak na obozie szkoleniowym dla przyszłych żołnierzy armii niemieckiej nie sprosta wyzwaniu. Po powrocie do domu skonfrontuje się z głównym obiektem nienawiści ideologii faszystowskiej.

Taika Waititi jest reżyserem specyficznym, bardzo różnym gatunkowo, jednak w tym przypadku zwyczajnie przeszarżował. Tematyka filmu nie pasuje do stylu tak abstrakcyjnego, zbliżonego do farsy i komedii. Na domiar złego reżyser jakby to wyczuł i wprowadza elementy bardziej poważne. Wątek z żydowską dziewczynką niespecjalnie pasuje do reszty filmu. Trudno dopatrzyć się w głównej postaci refleksji, czy też zmiany swojego podejścia, chociażby dlatego że jest ona spuentowana karykaturalnym pozbyciem się uwielbianego wcześniej wodza Film jest chaotyczny, nierówny, brakuje mu puenty i jednolitego stylu. Już chyba lepiej było pozostać przy pełnej abstrakcyjności.


Zaangażowano co prawda plejadę gwiazd aktorskich, jednak nie tworzą one wyrazistych postaci. Najlepiej wypadają Sam Rockwell i Rebel Wilson, a także sam reżyser w specyficznej roli – ich jednostajnie komediowe podejście wskazuje, że taki powinien być cały film.


Świetny pomysł twórcy mieli z wykorzystaniem muzyki i pewnym skojarzeniem popularności The Beatles do reakcji na przyjazd Hitlera. Wydaje się jednak, że w pewnym momencie ten motyw jakby porzucono. Także archiwalia, które się pojawiają można było lepiej wykorzystać, po raz że budują klimat, a dwa że dają oddech od poczucia umowności na jakim oparta jest fabuła.


To film z podtekstem abstrakcyjnym, przesycony jest kolorami i ładnymi ujęciami, nawet gdy do miasteczka dociera wojna. Utrzymanie jednak takiego tonu wymagało pomysłów i dobrych dialogów. A niestety lepsze sceny przewijają się z nijakimi. Jako całość wypada przeciętnie, szczególnie na tle produkcji w których abstrakcja stanowiła o wartości pozwalając zapamiętać produkcję na dłużej. Dziwią w tym kontekście nominacje do Oscarów – aż sześć, ale raczej bez większych szans na statuetki.


Zalety:

+ kolorowe

+ abstrakcyjne

+ dobra obsada

+ muzyka


Wady:

- niespójna fabuła

- grubymi nićmi szyte

- słabe dialogi


Zwiastun:

produkcja: USA, Czechy, Niemcy, Nowa Zelandia

rok: 2019

data premiery: 24 stycznia 2020

gatunek: komediodramat


  • reżyseria i scenariusz: Taika Waititi

  • zdjęcia: Mihai Malaimare Jr.

  • muzyka: Michael Giacchino

  • obsada: Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Scarlett Johansson, Taika Waititi, Sam Rockwell, Rebel Wilson, Alfie Allen, Stephen Merchant

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page