„Jojo Rabbit” – 10-letni nazista (ocena 5/10)

Fascynacja nazizmem w wersji komediowo-abstrakcyjnej.

10-letni Niemiec jest zafascynowany faszyzmem. Rozmawia nawet z wyimaginowanym Hitlerem. Jednak na obozie szkoleniowym dla przyszłych żołnierzy armii niemieckiej nie sprosta wyzwaniu. Po powrocie do domu skonfrontuje się z głównym obiektem nienawiści ideologii faszystowskiej.

Taika Waititi jest reżyserem specyficznym, bardzo różnym gatunkowo, jednak w tym przypadku zwyczajnie przeszarżował. Tematyka filmu nie pasuje do stylu tak abstrakcyjnego, zbliżonego do farsy i komedii. Na domiar złego reżyser jakby to wyczuł i wprowadza elementy bardziej poważne. Wątek z żydowską dziewczynką niespecjalnie pasuje do reszty filmu. Trudno dopatrzyć się w głównej postaci refleksji, czy też zmiany swojego podejścia, chociażby dlatego że jest ona spuentowana karykaturalnym pozbyciem się uwielbianego wcześniej wodza Film jest chaotyczny, nierówny, brakuje mu puenty i jednolitego stylu. Już chyba lepiej było pozostać przy pełnej abstrakcyjności.

 

Zaangażowano co prawda plejadę gwiazd aktorskich, jednak nie tworzą one wyrazistych postaci. Najlepiej wypadają Sam Rockwell i Rebel Wilson, a także sam reżyser w specyficznej roli – ich jednostajnie komediowe podejście wskazuje, że taki powinien być cały film.

 

Świetny pomysł twórcy mieli z wykorzystaniem muzyki i pewnym skojarzeniem popularności The Beatles do reakcji na przyjazd Hitlera. Wydaje się jednak, że w pewnym momencie ten motyw jakby porzucono. Także archiwalia, które się pojawiają można było lepiej wykorzystać, po raz że budują klimat, a dwa że dają oddech od poczucia umowności na jakim oparta jest fabuła.

 

To film z podtekstem abstrakcyjnym, przesycony jest kolorami i ładnymi ujęciami, nawet gdy do miasteczka dociera wojna. Utrzymanie jednak takiego tonu wymagało pomysłów i dobrych dialogów. A niestety lepsze sceny przewijają się z nijakimi. Jako całość wypada przeciętnie, szczególnie na tle produkcji w których abstrakcja stanowiła o wartości pozwalając zapamiętać produkcję na dłużej. Dziwią w tym kontekście nominacje do Oscarów – aż sześć, ale raczej bez większych szans na statuetki.

 

Zalety:

+ kolorowe

+ abstrakcyjne

+ dobra obsada

+ muzyka

 

Wady:

- niespójna fabuła

- grubymi nićmi szyte

- słabe dialogi

 

Zwiastun:

produkcja: USA, Czechy, Niemcy, Nowa Zelandia

rok: 2019

data premiery: 24 stycznia 2020

gatunek: komediodramat

 

 • reżyseria i scenariusz: Taika Waititi

 • zdjęcia: Mihai Malaimare Jr.

 • muzyka: Michael Giacchino

 • obsada: Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Scarlett Johansson, Taika Waititi, Sam Rockwell, Rebel Wilson, Alfie Allen, Stephen Merchant

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
 • Twitter Social Icon