„Proxima” – kobiety w kosmos (ocena 6/10)

Bardziej dramat rodzinny, niż kino kosmiczne.

Francuska kosmonautka Sara zostaje z ramienia Europejskiej Agencji Kosmicznej wybrana do projektu (tytułowa Proxima) lotu w kosmos. To spełnienie jej marzeń i zawodowych ambicji. Pozostaje jednak świadomość pozostawienia całego życia na Ziemi, w tym ukochanej córeczki.

Namnożyło się ostatnimi czasy filmów o kosmosie. I to wybitnych jak chociażby „Grawitacja”, „Pierwszy człowiek”, czy wcześniej „Interstellar”, żeby nie sięgać do kultowej „Odysei kosmicznej”. „Proxima” jest jednak zupełnie inna. Abstrahuje od efektownych przygód i wydarzeń. Skupia się na okresie przygotowań do lotu, psychice człowieka którego czeka takie wyzwanie fizyczne i psychiczne. W dodatku jeśli dotyczy to kobiety. Film zagłębia się w psychikę ukazując, że nawet tak wyszkoleni ludzie jak astronauci mają swoje zahamowania i słabe strony.

 

Bardzo silnie podkreślany jest w filmie motyw kobiecy, zapewne ze względu na postać francuskiej reżyserki Alice Winocour. Szczególnie to widać w jednej z seksistowskich scen o gotowaniu. Można jednak z drugiej strony się zastanawiać, czy niektóre zadania są odpowiednie dla psychiki kobiet. Bo to w głównej mierze film o realizacji zawodowych ambicji kobiet. Pewnie byłby lepszy i bardziej obiektywny gdyby skupiał się jedynie na trudach psychicznego przygotowania do lotu w kosmos, ale taki był wybór i cel reżyserki – należy to uszanować.

 

Rozczarowany będzie z pewnością ktoś oczekujący efektownego kina z wyprawą w kosmos. Jednak produkcja ta ma swój niepowtarzalny klimat i więcej mówi o zmaganiach człowieka z ujarzmieniem kosmosu od niejednego dynamicznego filmu.

 

Zadowoleni będą natomiast fani talentu aktorskiego i urody (sporo pokazuje) Evy Green, która po raz kolejny pokazuje że nie boi się odważnych i trudnych ról.

 

Zalety:

+ psychologia

+ kobiecość

+ rola Evy Green

+ uczłowieczenie astronautów

+ międzynarodowa obsada

 

Wady:

- mało efektowny

- przerysowana jedna ze scen końcowych

- jawnie feministyczny

 

Zwiastun:

produkcja: Francja, Niemcy

rok: 2019

data premiery: 24 stycznia 2010

dystrybucja: Best Film

gatunek: dramat

 

  • reżyseria i scenariusz: Alice Winocour

  • zdjęcia: Georges Lechaptois

  • montaż: Julien Lacheray

  • muzyka: Ryûichi Sakamoto

  • scenografia: Florian Sanson

  • kostiumy: Pascaline Chavanne

  • dźwięk: Pierre André, Marc Doisne

  • obsada: Eva Green, Matt Dillon, Zélie Boulant, Aleksey Fateev, Lars Eidinger, Sandra Hüller

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon