top of page

"Psy 3. W imię zasad" - jak za dawnych lat (ocena 6/10)

Sentymentalny powrót do kultowej polskiej produkcji.

Franz Mauer (rzecz jasna Bogusław Linda) kończy 25 letnią odsiadkę. Po wyjściu na wolność odnajduje swojego starego przyjaciela Waldemara Morawca (Cezary Pazura). Tymczasem w policji pozostał już tylko jeden uczciwy funkcjonariusz (Marcin Dorociński).

Władysław Pasikowski powraca do dzieła, które ukształtowało jego twórczość, ale także całe polskie kino po okresie przełomu. Zapomniał jednak, że Polska się zmieniła i to co było wiarygodne 30 lat temu obecnie staje się odrealnione. Już pierwsza scena pościgu z karambolem na autostradzie jest zbyt mocno naciągana nawet jak na kino sensacyjne. Do tego dochodzą obowiązkowe u Pasikowskiego elementy kina dramatycznego (ojciec, który traci dziecko, mężczyzna, który nie zaznał miłości …), komediowego oraz melodramatycznego z negatywnym podejściem do kobiet. Zwyczajnie tego za dużo, a fabuła razi chaosem, jak chociażby zupełnie zbyteczny wątek ruskiej mafii, czy naciągane porwanie policjanta.


Pasikowski nie traci swojego zacięcia realizacyjnego - sceny są dobrze zmontowane, ale już dialogi bardzo nierówne - najbardziej rażą te w zupełnie niepotrzebnym wątku miłosnymi (tym razem nie z udziałem Lindy, no bo już jednak trochę za stary). Wprowadzenie postaci Dorocińskiego jako przedstawiciela obecnego pokolenia (a także nowego idola aktorskiego) sprawdza się bardzo dobrze, szczególnie że aktor jak zwykle solidnie wykonuje swoją robotę. Dzięki temu odchodzący do lamusa Linda i jakże bardziej stonowany Pazura - znajdują swoje miejsce. Aktorsko Pasikowski po raz kolejny się bronił, szczególnie że na drugim i trzecim planie również zadbał o odpowiednią i trafną obsadę.


Trzeba też Pasikowskiemu przyznać, że potrafi trzymać klimat serii: a to jakaś aluzja do przeszłości, a to dialog Lindy z Pazurą, a to motyw muzyczny w tle. Przez cały film, mimo jego licznych wad, wiadomo że mamy do czynienia z Psami.


Plusy:

+ klimat

+ dialogi Linda-Pazura

+ Dorociński

+ elementy komediowe

+ motyw muzyczny


Minusy:

- słabiutki, chaotyczny, pełen niedorzeczności scenariusz

- wątek romansowy

- za długie


Zwiastun:

produkcja: Polska

rok: 2020

premiera: 17 stycznia 2020

dystrybucja: Kino Świat

gatunek: sensacyjny


reżyseria i scenariusz: Władysław Pasikowski

muzyka: Michał Lorenc

zdjęcia: Maciej Lisiecki

montaż: Jarosław Kamiński

scengrafia: Wojciech Żogała

kostiumy: Małgorzata Braszka

obsada: Marcin Dorociński, Cezary Pazura, Bogusław Linda, Jan Frycz, Sebastian Fabijański, Tomasz Schuchardt, Mirosław Baka, Dominika Walo, Artur Żmijewski, Aleksandra Linda


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page