top of page

Jumanji: Następny poziom – strusie i goryle (ocena 8/10)


Niespodziewanie Jumanji wyrasta na najzabawniejszą obecnie serię przygodową.

W realu bohaterom nie powodzi się idealnie. Spancer jakoś nie może ułożyć sobie związku z Marthą. To skłania go do powrotu w świat wirtualny, mimo zapewnień że poprzednia przygoda była ostatnią. Przyjaciele nie mogą zostawić go samego, a dołącza do nich para staruszków – kiedyś wspólników w prowadzeniu restauracji.

Scenarzyści nie boja się eksperymentować wprowadzając nowe motywy i bohaterów. Motyw ogólny pozostaje stały, bo to wciąż wejście ze świata realnego do wirtualnego, gdzie trzeba wykonać finalnie przewidywalne zadanie. Jednak twórcom udaje się podtrzymać napięcie, a ograne motywy wciąż wyglądają na świeże. Duża w tym zasługa aktorów, którzy muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, ale jak się okazuje Jack Black i Dwayne Johnson (kto by się spodziewał) radzą sobie znakomicie bawiąc się swoimi rolami.


Okrasą filmu są dwie dynamiczne sceny ze zwierzętami – jedna wykorzystana także w trakcie napisów końcowych. Co jednoznacznie sugeruje, że powrót do gry jest nieunikniony. Jak ma to być zabawa na takim poziomie to jedynie przyklasnąć. O poczucia humoru i kreatywności wciąż nie brakuje. Dodatkowo zupełnie nie przeszkadza, a może nawet pomaga brak znajomości poprzedniej części. Twórcy zaskakującą sprawnie układają wszystkie klocki. Ograniczono aluzje erotyczne, dzięki czemu film może zostać skierowany także do młodszej publiczności.


Film świetnie wypadł w konwencji trzech ekranów ScreenX w warszawskim kinie Galerii Mokotów, właśnie ze względu na dynamiczne sceny ze strusiami i małpami.


Oczywiście nie jest to wielkie kinowe przeżycie, zapomina się po wyjściu bardzo szybko – ale zabawy jest sporo. Dla uważnych widzów nawet więcej.


Zalety:

+ nowe pomysły

+ podjęte wyzwanie aktorskie

+ znakomity Jack Black

+ kreatywność

+ dynamiczne sceny ze strusiami i gorylami

+ utrzymany poziom poczucia humoru

+ wersja ScreenX


Wady:

- przewidywalność

- powtarzalność motywu

- niektóre smaczki zbyt ukryte

- mało przekonujące motywy ze świata realnego


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Jumanji: The Next Level

produkcja: USA

rok: 2019

data premiery: 27 grudnia 2019

gatunek: przygodowy


  • reżyseria: Jake Kasdan

  • scenariusz: Jake Kasdan, Jeff Pinkner, Scott Rosenberg

  • obsada: Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Awkwafina

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page