top of page

Ratujmy Florę – uwolnić słonia (ocena 5/10)


Kino familijne z wieloma defektami.

Tytułowa Flora, wbrew pierwszym pozorom po przeczytaniu tytułu, to cyrkowa słonica w podeszłym wieku, która już nie może występować na scenie. Przeżywający problemy finansowe cyrk jest zmuszony się jej pozbyć. Taki los jest nie do przyjęcia przez mała dziewczynkę, która postanawia na własną rękę przeprowadzić wielkiego słonia do rezerwatu, gdzie będzie mógł przeżyć godną starość.

Jeżeli pozostaje na dłużej w pamięci ten film, to tylko ze względu na usilne próby przypomnienia w którym innym był prawie ten sam motyw (chociaż niekoniecznie ze słonicą). To prosta i z pozoru edukacyjna, bo ukazująca miłość do zwierząt i siłę przyjaźni - historia. Ale tylko z pozoru. Nawet jeżeli oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, to punkt wyjścia jakim jest nieposłuszeństwo małej dziewczynki i kradzież słonia z zoo nie powinno być wzorem dla grupy docelowej, dla której dedykowana jest ta produkcja. Dodatkowo scenarzyści wprowadzają postać rówieśnika dziewczynki, który będzie jej towarzyszył i teoretycznie pomagał. Interakcje pomiędzy dzieciakami są ciekawe, szczególnie w pierwszej fazie zalążków ich przyjaźni, problem w tym że chłopak jest drobnym złodziejaszkiem. Wprowadzając kolejne negatywne postacie twórcy filmu jeszcze bardziej odchodzą od edukacyjnej roli kina familijnego, gdyż są zbyt wyeksponowane ich wady.


Pod względem technicznym widać, że brakowało budżetu. A taki jest wymagany przy filmie, z bądź co bądź, ogromnym zwierzęciem. Przez to słonia jest niewiele, a jak jest to i tak nie udało się żeby wyrażał sobą cierpienie jakie ze względu na chorobę nosi. Film odpowiedni do telewizji na poranne seanse, gdyby nie te wątpliwości edukacyjne.


Zalety:

+ interakcje pomiędzy dzieciakami

+ słonica


Wady:

- wątpliwe edukacyjne

- wtórne i przewidywalne

- braki budżetowe

- mylący tytuł


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Saving Flora

rok: 2018

produkcja: USA

data premiery: 6 grudnia 2019

dystrybucja: Forum Film Polska

gatunek: familijny


  • reżyseria: Mark Drury Taylor

  • scenariusz: Mark Drury Taylor, David Moss

  • obsada: Jenna Ortega, Martin Lion, David Arquette, Leonor Varela, Galen Howard

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page