top of page

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie – to już jest koniec? (ocena 6/10)


Po fali krytyki poprzednich prób odświeżenia kultowego dzieła, twórcy chcieli przypodobać się wszystkim – przez co większość rozczarowali.

Rey po szkoleniu u Luke’a Skywalkera wchodzi na wysoki poziom Jedi. Wciąż jednak kusi ją czarną stroną mocy Kylo Ren. Tymczasem sytuacja staje się co raz bardziej krytyczna, a jedyną nadzieją pozostaje odnalezienie drogi wskazanej na sztylecie.

Film balansuje pomiędzy mrocznym dramatem science-fiction, emocjonującą rozrywką w starym stylu, a filmem stricte komediowym. Przez to jest nierówny, aczkolwiek zapewne każdy fan Gwiezdnych Wojen odnajdzie swoje klimaty. Za wyjątkiem zakończenia, gdy przy jednej ze scen pół sali złapało się za głowę.


W centrum uwagi pozostaje postać odgrywana przez Daisy Ridley – i wydaje to się ponad jej aktorskie siły. Dużo lepiej bowiem wypada marginalizowany Adam Driver.


To dobry film dla tych, którzy dostrzegają w GW głównie rozrywkę. Zapewniają ją pocieszne roboty, w tym jeden który po latach wysuwa się na pierwszy plan. Rozczarowaniem jest brak nowych, śmiesznych stworków.


Główna wada to jednak rozrost filmu. Dla nas to było o tyle kłopotliwe, że seans po maratonie trzech filmów kończył się o drugiej w nocy (a rano do pracy), ale i tak wydaje się że bardziej skondensowany film miałby lepszy oddźwięk.


Tak naprawdę ten film jest tylko dowodem, że Gwiezdnych Wojen nie powinna się ruszać. Nowa trylogia jest znakomita realizacyjnie, ale budzi tyle niezdrowych emocji, że nie dorasta do pięt pierwowzorom.


Zalety:

+ emocjonujące

+ dużo humoru

+ perfekcyjne technicznie

+ droidy


Wady:

- za długie

- nierówne tempo

- kuriozalne zakończenie

- mało zwierzątek


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Star Wars: The Rise of Skywalker

produkcja: USA

rok: 2019

data premiery: 19 grudnia 2019

dystrybucja: Disney

gatunek: science-fiction


  • reżyseria: J.J. Abrams

  • scenariusz: Colin Trevorrow, Derek Connolly, J.J. Abrams, Chris Terrio

  • muzyka: John Williams

  • zdjęcia: Dan Mindel

  • obsada: Daisy Ridley, Adam Driver, John Boyega, Mark Hamill, Oscar Isaac, Ian McDiarmid

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page