top of page

Śnieżna paczka – firma kurierska (ocena 5/10)


Okres przedświąteczny – zimowa animacja, ze znakomitą obsadą oryginalną. Miało być sympatycznie …

Mały lisek polarny ma niezwykłą umiejętność wkomponowania się w otoczenie, szczególnie w białym śniegu. Nie stanowi to jednak dla niego chwały, bo czuje się niezauważany. Jego marzeniem jest dostać się do zaprzęgu rozwożącego paczki. W tym celu próbuje przybrać na masie (to chyba jedyny film, w którym tragedią dla bohatera jest schudnięcie) i zaskarbić sobie względy szefowej firmy kurierskiej / poczty, z wyraźnym przynajmniej w polskim dubbingu akcentem wschodnim. Szansa dla liska pojawi się zupełnie nieoczekiwanie i będzie związana z tajemniczym zniknięciem ekipy powozowej.

Sam lisek jest postacią sympatyczną, ale już jego motywacje i problemy od samego początku nie zaskarbiają sympatii widza. Im dalej w las tym fabuła jest bardziej chaotyczna i mało logiczna, a co chyba najgorsze niespecjalnie dopasowana dla dzieci – niektóre teksty są wręcz żenujące.


Co prawda sama animacja jest kolorowa, ale przez to że wyraźnie skierowana do młodszych widzów, to te wszystkie durne żarty i aluzje dodatkowo ją deprecjonują. W oryginale zaangażowano gwiazdy aktorskie pierwszej ligi, ale w Polsce oczywiście jest tylko wersja dubbingowa, która jeszcze bardziej obniża poziom całości – trudno wyczuć czy w oryginale również tak karykaturalnie ukazana jest szefowa o wschodnim akcencie, ale razi to bardzo.


Trudno więcej wyżywać się na animacjach, co do których Brody z Kosmosu robi to idealnie, więc jak ktoś ma ochotę to tutaj więcej szczególnie o chaotycznym scenariuszu (zawsze tak jest jak scenarzystów jest za dużo):

Zalety:

+ kolorowe

+ wyraziste postacie

+ ciekawy główny bohater

+ aluzje do funkcjonowania firm kurierskich

+ oryginalna obsada

+ premiera w okresie przedświątecznym


Wady:

- słaba przewidywalna historia

- głupie żarty

- mało wychowawcze

- polski dubbing

- koproducentów i scenarzystów w bród – a jakość mierna


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Arctic Justice

produkcja: Chiny, Indie, Japonia, Kanada, USA, Wielka Brytania, Korea Południowa

rok: 2019

data premiery: 6 grudnia 2019

dystrybucja: Monolith Films

gatunek: animacja


  • reżyseria: Aaron Woodley

  • scenariusz: Bob Barlen, Cal Brunker, Bryan Thompson, Aaron Woodley

  • muzyka: David Buckley

  • montaż: Lesley Mackay Hunter

  • scenografia: Branislav Perkovic

  • obsada oryginalna: Jeremy Renner, Heidi Klum, James Franco, John Cleese, Omar Sy, Laurie Holden, Anjelica Huston, Alec Baldwin

  • polski dubbing: Bartłomiej Kasprzykowski, Paweł Sanakiewicz, Sylwester Maciejewski, Julia Łukowiak, Beata Olga Kowalska, Modest Rucinski, Piotr Bajtlik, Agnieszka Kunikowska, Miłogost Reczek, Agata Bieńkowska, Julia Kołakowska-Bytner, Patryk Czerniejewski, Tomasz Jarosz

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page