top of page

Słodziak – traumatyczne dzieciństwo (ocena 5/10)


Osobisty film znanego bardziej jako komik i aktor w sposób specyficzny debiutującego w roli reżysera.

Młody aktor trafia do ośrodka uzależnień z podejrzeniem silnego uzależnienia od używek i syndromu stresu powypadkowego. Aby odkryć przyczyny traumy cofa się do lat dzieciństwa i trudnego kontaktu z uzależnionym ojcem.

Shia LaBeouf stoi za scenariuszem, odgrywa najważniejszą rolę, a przede wszystkim stanowi autobiograficzną inspirację. I to jest źródłem problemu tego filmu. Zbyt osobiste podejście powoduje, że jest on mało zrozumiały, a przede wszystkim męczący dla widza. Tak jakby LaBeouf chciał się odegrać za swoje krzywdy i katuje widzów chaotyczną narracją, bliskimi ujęciami, surowym klimatem. Przesłanie filmu jest co prawda jasne, ukazuje wpływ trudnego dzieciństwa na życie człowieka. Tylko wydaje się to zbyt banalne i naciągane.


Kto wie, czy nie ciekawsza jest sama biografia aktora, o której można przeczytać. Faktycznie jego młodość nie należała do łatwych. Ale wydaje się, że jednak udało mu się, trochę w przeciwieństwie do jego bohatera wyjść na ludzi.


Szczególnie chybione wydaje się w filmie zagranie przez LaBeouf roli ojca – bo to już ewidentnie wygląda na wyżywaniu się na własnej rodzinie.


Zalety:

+ osobiste przeżycia

+ wierne oddanie traumy

+ montaż

+ muzyka


Wady:

- męczące

- nieprzystępne

- chaotyczne narracyjnie

- zbyt skryte

- niepotrzebny angaż aktorski pomysłodawcy


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Honey Boy

produkcja: USA

rok: 2019

data premiery: 6 grudnia 2019

dystrybucja: United International Pictures

gatunek: dramat


  • reżyseria: Alma Har'el

  • scenariusz: Shia LaBeouf

  • zdjęcia: Natasha Braier

  • montaż: Dominic LaPerriere, Monica Salazar

  • muzyka: Alex Somers

  • scenografia: Jc Molina

  • obsada: Shia LaBeouf, Lucas Hedges, Noah Jupe, Byron Bowers, Laura San Giacomo, FKA Twigs, Natasha Lyonne, Maika Monroe

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page