Złota rękawiczka – w piwnicy Fritza (ocena 7/10)
RFN też swojego seryjnego mordercę mieli.
Lata 70-te. Hamburg, czyli Republika Federalnych Niemiec – kraj rzekomo bogaty i bezpieczny. W podrzędnym barze „Pod rękawiczką” przesiadują stali bywalcy. Wśród nich Fritz Honka – facet w okularach o odpychającej aparycji, mieszkający w zatęchłym mieszkaniu na poddaszu.
Niemiecki reżyser tureckiego pochodzenia Fatih Akin tworzył do tej pory zupełnie inne gatunkowo kino. Ten film jest więc zaskoczeniem i budzi wiele kontrowersji. Ukazuje bowiem rzeczywistość taką jaka była naprawdę, co jest trudne do akceptacji. Opowiadania historia jest bowiem koszmarna, brutalna, w szczegółach obrzydliwa. Reżyser jednak nie odchodzi od sprawcy przestępstw, wręcz umiejscawiając go w centrum filmu, ukazując jego codzienność i ze skrupulatnością, trudną do akceptacji przez widza, odtwarza brutalność popełnianych czynów. W dodatku perfekcyjnie oddaje klimat otoczenia: brud, smród i ubóstwo. Wysoko stawia więc poprzeczkę przed widzem – dla wielu może to być zbyt wiele, stąd takie kontrowersje wobec tej produkcji. Trudno jednak mieć do reżysera pretensje, że wiernie odtworzył historię i realia epoki. Przy okazji prztyczek w nos dla popularności filmów o seryjnych mordercach.
Film pokazywany był na festiwalu w Berlinie. Nawet organizatorzy szalonego warszawsko-lubelskiego festiwalu SPLAT! mieli wątpliwość, czy go pokazać. Z dystrybucją kinową mogą więc być problemy. Ale jak się okazuje można przeżyć. A pozostaje w pamięci na długo.
Zalety:
wiernie oddany stan brudu, stęchlizny
narracja z punktu widzenia mordercy
przejmująca rola Jonasa Dasslera
charakteryzacja
ujęcia
scenografia
postacie drugoplanowe
Wady:
brutalne i obrzydliwe sceny
ciężka narracja
mogą być problemy z dystrybucją
Zwiastun:
tytuł oryginalny: Der Goldene Handschuh
produkcja: Niemcy
rok: 2019
premiera światowa: 9 lutego 2019, a z polską może być ciężko
gatunek: dramat
festiwale: SPLAT! FILM FEST
reżyseria: Fatih Akin
scenariusz: Fatih Akin na podstawie powieści Heinza Strunka
zdjęcia: Rainer Klausmann
scenografia: Tamo Kunz
obsada: Jonas Dassler, Marc Hosemann, Uwe Rohde, Dirk Böhling, Lars Nagel