top of page

Żelazny most – Barbórka(ocena 8/10)


Dramat górniczy z trójkątem małżeńskim w tle.

Magda (Julia Kijowska) dowiaduje się o wypadku w kopalni od najbliższego przyjaciela swojego męża - Kacpra (Bartłomiej Topa). Nie ma wątpliwości, że Oskar (Łukasz Simlat) odłączył się od brygady i został uwięziony pod ziemią. Dotarcie do niego jest skomplikowane i czasochłonne. Nie jest to jednak jedyny problem Żony i Przyjaciela.

Młoda, praktycznie nieznana, debiutująca reżyserka Monika Jordan-Młodzianowska stworzyła kameralny dramat rozgrywający się na dwóch, przenikających się płaszczyznach: zawodowej i rodzinnej. Ta pierwsza stanowi główną oś fabuły, ta druga – nie mniej ważna, rozgrywa się w retrospekcjach. Dzięki umiejętnemu rozłożeniu akcentów film wyróżnia się odpowiednim tempem sfinalizowanym magnetyzującą sekwencją finałową – na długo pozostająca w pamięci po wyjściu z kina.


Widać w tym filmie bardzo dobre rozeznanie środowiska śląsko-górniczego. Reżyserka potrafiła uchwycić zarówno specyfikę pracy górników, jak i społeczno-rodzinne uwarunkowania Śląska. Bardzo wiernie odtwarza powiedzenia, gwarę, ale także specyficzne podejście do życia. Powinno to zostać docenione przede wszystkim w środowisku górniczym, bo trudno oczekiwać zrozumienia np. wśród krytyków filmowych.


Nie udał się natomiast reżyserce dobór aktorów. Kijowska słabo pasuje na żonę górnika, w dodatku gra zbyt ekspresyjnie. Dla odmiany Simlat i Topa prawie się naśladują i nie widać w nich emocji. Najlepiej aktorsko wypada niespodziewanie Andrzej Konopka, próbujący w kolejnej produkcji wyswobodzić się z łatki teatralnego burdeltaty.


Film niezauważony na festiwalach (Gdynia), pomijany w promocji. Co prawda przebił się do repertuaru, nawet w multipleksach są pokazy, ale przy słabym rozgłośnieniu nie spotka się z większym zainteresowaniem. A szczególnie na Śląsku powinien: dyrektorzy kopalń powinni w ramach Barbórki wysyłać pracowników do kina. Problemem dodatkowym może być tutaj mało lubiany w środowisku filmowym dystrybutor – łatka TVP zapewne skazuje ten film na pokazy w telewizji.


Zalety:

+ dramaturgia

+ wierne oddanie klimatu pracy w kopalni i społeczności śląskiej

+ dobra kompozycja retrospekcji

+ reżyseria

+ odpowiedni czas trwania

+ dystrybucja kinowa w barbórkowym okresie

+ mocny plakat, intrygujący tytuł


Wady:

- przeciętne aktorstwo, zbyt wycofani Topa i Simplat, nie pasująca do klimatu filmu rozhisteryzowana Kijowska

- surowe, nieatrakcyjne dla widza kadrowanie, kiepskie naświetlenie, oszczędny montaż, szczątkowy podkład muzyczny

- słaba promocja, niezauważony na festiwalu w Gdyni, dystrybucja TVP


Zwiastun:

produkcja: Polska

rok: 2019

premiera kinowa: 22 listopada 2019

dystrybucja: TVP

gatunek: dramat


  • reżyseria, scenariusz: Monika Jordan-Młodzianowska

  • zdjęcia: Piotr Kukla

  • montaż: Bartosz Pietras

  • muzyka: Andrey Dergachev

  • scenografia: Michał Hrisulidis

  • kostiumy: Małgorzata Karpiuk

  • obsada: Julia Kijowska, Bartłomiej Topa, Łukasz Simlat, Andrzej Konopka, Cezary Łukaszewicz

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page