Żelazny most – Barbórka(ocena 8/10)

December 2, 2019

Dramat górniczy z trójkątem małżeńskim w tle.

Magda (Julia Kijowska) dowiaduje się o wypadku w kopalni od najbliższego przyjaciela swojego męża - Kacpra (Bartłomiej Topa). Nie ma wątpliwości, że Oskar (Łukasz Simlat) odłączył się od brygady i został uwięziony pod ziemią. Dotarcie do niego jest skomplikowane i czasochłonne. Nie jest to jednak jedyny problem Żony i Przyjaciela.

Młoda, praktycznie nieznana, debiutująca reżyserka Monika Jordan-Młodzianowska stworzyła kameralny dramat rozgrywający się na dwóch, przenikających się płaszczyznach: zawodowej i rodzinnej. Ta pierwsza stanowi główną oś fabuły, ta druga – nie mniej ważna, rozgrywa się w retrospekcjach. Dzięki umiejętnemu rozłożeniu akcentów film wyróżnia się odpowiednim tempem sfinalizowanym magnetyzującą sekwencją finałową – na długo pozostająca w pamięci po wyjściu z kina.

 

Widać w tym filmie bardzo dobre rozeznanie środowiska śląsko-górniczego. Reżyserka potrafiła uchwycić zarówno specyfikę pracy górników, jak i społeczno-rodzinne uwarunkowania Śląska. Bardzo wiernie odtwarza powiedzenia, gwarę, ale także specyficzne podejście do życia. Powinno to zostać docenione przede wszystkim w środowisku górniczym, bo trudno oczekiwać zrozumienia np. wśród krytyków filmowych.

 

Nie udał się natomiast reżyserce dobór aktorów. Kijowska słabo pasuje na żonę górnika, w dodatku gra zbyt ekspresyjnie. Dla odmiany Simlat i Topa prawie się naśladują i nie widać w nich emocji. Najlepiej aktorsko wypada niespodziewanie Andrzej Konopka, próbujący w kolejnej produkcji wyswobodzić się z łatki teatralnego burdeltaty.

 

Film niezauważony na festiwalach (Gdynia), pomijany w promocji. Co prawda przebił się do repertuaru, nawet w multipleksach są pokazy, ale przy słabym rozgłośnieniu nie spotka się z większym zainteresowaniem. A szczególnie na Śląsku powinien: dyrektorzy kopalń powinni w ramach Barbórki wysyłać pracowników do kina. Problemem dodatkowym może być tutaj mało lubiany w środowisku filmowym dystrybutor – łatka TVP zapewne skazuje ten film na pokazy w telewizji.

 

Zalety:

+ dramaturgia

+ wierne oddanie klimatu pracy w kopalni i społeczności śląskiej

+ dobra kompozycja retrospekcji

+ reżyseria

+ odpowiedni czas trwania

+ dystrybucja kinowa w barbórkowym okresie

+ mocny plakat, intrygujący tytuł

 

Wady:

- przeciętne aktorstwo, zbyt wycofani Topa i Simplat, nie pasująca do klimatu filmu rozhisteryzowana Kijowska

- surowe, nieatrakcyjne dla widza kadrowanie, kiepskie naświetlenie, oszczędny montaż, szczątkowy podkład muzyczny

- słaba promocja, niezauważony na festiwalu w Gdyni, dystrybucja TVP

 

Zwiastun:

produkcja: Polska

rok: 2019

premiera kinowa: 22 listopada 2019

dystrybucja: TVP

gatunek: dramat

 

  • reżyseria, scenariusz: Monika Jordan-Młodzianowska

  • zdjęcia: Piotr Kukla

  • montaż: Bartosz Pietras

  • muzyka: Andrey Dergachev

  • scenografia: Michał Hrisulidis

  • kostiumy: Małgorzata Karpiuk

  • obsada: Julia Kijowska, Bartłomiej Topa, Łukasz Simlat, Andrzej Konopka, Cezary Łukaszewicz

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Twitter Social Icon