top of page

Solid Gold – kłębowisko żmij (ocena 3/10)


Intencje może i były szczytne, ale wyszła produkcja niestrawna.

Podczas nieudanej akcji porwana zostaje młoda funkcjonariuszka policji, co kończy się jej odejściem ze służby i wieloletnią traumą. Po latach dostaje jednak propozycje powrotu, akurat gdy w Trójmieście miejscowy biznesmen zakłada mocno podejrzany bank.

Jacek Bromski najwyraźniej w takim kinie się nie odnajduje (lepiej mu idą komedie, albo filmy bardziej kameralne), bo zepsuł tę produkcją dokumentnie. A ze względu na temat miała ona swój potencjał. Niestety kompozycja fabuły jest chaotyczna: niektóre wątki pojawiają się tylko na chwilę, niektóre praktycznie od razu giną, brakuje ciągłości i uszeregowanie ważności wydarzeń. Nawet główny wątek policjantki nie jest utrzymywany, o czym świadczy fragment, gdy bohaterki nie ma na planie grubo ponad pół godziny. Zawiodła nie tylko sama realizacja, ale postprodukcja i ułożenie scen (nawet niektóre sceny ze zwiastuna wypadły). A to już trzeba zrzucić na karb reżysera.


Rozczarowani będą również widzowie, którzy nastawili się na film o aferze Amber Gold, co zresztą było powodem kontrowersji wokół filmu. Ten wątek jest bardzo luźnym nawiązaniem do rzeczywistości, mocno abstrahującym od powiązań politycznych.


Bromski zatrudnił plejadę polskich gwiazd (Seweryn, Gajos, Łukasiewicz, Stenka), którzy głównie się kompromitują. To może nie ich wina, a wynik wprost fatalnych dialogów, które wręcz odrzucają widza. Co ciekawe najlepiej broni się Nieradkiewicz, i może jeszcze kilka ról trzecioplanowych. Ale już taki Maciej Maleńczuk to aż zęby bolą.


Może więc i lepiej, że film został odsunięty od festiwalu w Gdyni i bez skandalu politycznego wchodzi do kin. To fizycznie męczący seans, zarówno ze względu na poziom tego co się odbywa na ekranie, jak i długość. Zmarnowany materiał. Omijać szerokim łukiem.


Zalety:

+ w tle prawda o 3 RP

+ przyzwoita Nieradkiewicz

+ solidna obsada

+ kostiumy

+ ładne widoki Trójmiasta


Minusy:

- reżyseria

- postprodukcja

- chaotyczna narracja

- dobór scen

- dialogi

- absurdy scenariuszowe

- zbyteczne wulgaryzmy

- za długie


Zwiastun:

rok: 2019

produkcja: Polska

data premiery: 29 listopada 2019

dystrybucja: Kino Świat

gatunek: sensacyjny


  • reżyseria, scenariusz: Jacek Bromski

  • zdjęcia: Arkadiusz Tomiak

  • montaż: Krzysztof Szpetmański

  • muzyka: Luděk Dřízhal

  • scenografia: Anna Wunderlich

  • kostiumy: Ewa Gronowska

  • obsada: Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Marta Nieradkiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Danuta Stenka, Piotr Stramowski, Mateusz Kościukiewicz, Maciej Maleńczuk, Andrzej Konopka, Krzysztof Stroiński, Andrzej Zieliński, Ewa Kasprzyk, Artur Żmijewski

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page