Dobry Wojak Szwejk – czeska klasyka (ocena 6/10)

August 23, 2019

Adaptacja jednej z najpopularniejszych czeskich powieści ukazującej specyfikę luźniejszego podejścia do życia naszych południowych sąsiadów, nawet w okresie zagrożenia wojennego.

Zamach na Arcyksięcia Franciszka komplikuje sytuację polityczną – Europa staje w obliczu wojny. A tymczasem w Pradze rubaszny Szwejk wplątuje się w intrygę w swojej ulubionej knajpie. W efekcie ląduje najpierw w więzieniu, potem w zakładzie psychiatrycznym, a ostatecznie w wojsku.

Jeżeli zazdrościmy Czechom Szwejka, to ze względu na uosobienie czeskiego podejścia do życia, trudnych czasów i nieuniknionego końca. Szwejk, nawet mając wyznaczony termin egzekucji próbuje podejść do życia w sposób beztroski. Inna sprawa, że ten stereotyp nie jest do końca prawdziwy, a naród czeski tragedii wojennej doświadczył na równi z innymi, o czym się często zapomina.

 

Klasyczna w odniesieniu do powieści adaptacja stara się tonować nastrój beztroski. Uwypuklaną są tutaj również trudne elementy wojennej rzeczywistości, inwigilacji władzy, niszczenia życia obywatelom z powodu wydumanych zarzutów. Śmieszne powiedzonka i zachowania Szwejka są głównie wtrąceniami, a na pierwszy plan wysuwa się jednak prawda czasów.

 

Filmowi daleko do klasycznej komedii, wątki smutniejsze bardzo wyraźnie bowiem wybrzmiewają. Nie zatracono jednak swobody dialogów, które są największym atutem, dzięki wiernym zapożyczeniom z książki. A to wcale nie jest łatwa adaptacja, o czym przekonał się ostatnio warszawski Och-Teatr w zupełnie nieudanym spektaklu „Dobry Wojak Szwejk idzie na wojnę”.

 

Film w dużej mierze trzyma w ryzach rubaszny Rudolf Hrušínský w roli tytułowej, który odpowiednio oddaje charakter czeskiego podejścia do życia.

 

Pojawił się na polskim rynku dystrybutor Art-House, który wprowadza tego typu starsze czeskie produkcje do polskich kin. Wprowadza to jak na razie zbyt daleko idące sformułowanie, bo jedynie podaje daty premier. W repertuarze trudno odnaleźć te tytuły, może poza pojedynczymi pokazania w kinach, które starsze filmy wyświetlają regularnie, jak chociażby warszawski Iluzjon. A szkoda, bo to byłaby gratka obejrzeć takie tytuły na dużym ekranie. Pozostają więc serwisy internetowe, gdzie w dobrej jakości można sobie odświeżyć takiego Szwejka.

 

Plusy:

 • szwejkowy klimat

 • dialogi

 • wierna adaptacja najpopularniejszej czeskiej powieści

 • kreacja głównego bohatera

 • poważniejszy oddźwięk, stonowanie elementów humorystycznych

 

Minusy:

 • mało czytelne przechodzenie do kolejnych wątków

 • fajkowa dystrybucja kinowa

 

Zwiastun: 

tytuł oryginalny: Dobrý voják Švejk

polska premiera: 23 sierpnia 2019 (czy aby na pewno, bo w kinach nie ma)

dystrybucja: Art.-House

produkcja: Czechy

rok: 2018

gatunek: komediodramat

 

 • reżyseria: Karel Steklý

 • scenariusz: Karel Steklý, Jan Halek

 • zdjęcia: Rudohl Stahl

 • muzyka: Jan Seidel

 • obsada: Rudolf Hrušínský, Svatopluk Beneš, František Filipovský, Josef Hlinomaz, Eva Svobodová, Miloš Kopecký, Božena Havlíčková, Felix Le Breux

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
 • Twitter Social Icon