top of page

Kraina szkła – duńskie elfki (ocena 4/10)


Utrzymany w klimacie baśniowym duńska produkcja z przesłaniem familijnym.

Jas, półsierota, zostaje zostawiony przez ojca kierowcę ciężarówki sam na dwa dni. W okolicy pojawiają się dwie kobiety w obdartych strojach. Chłopak spróbuje im pomóc uchronić się przed podążającym za nimi złem.

Baśniowa forma ma służyć przełożeniu rodzinnych kłopotów bohatera na odrealnioną płaszczyznę. Taki zabieg często stosowany w kinie familijnym wymaga jednak wysiłku i możliwości realizacyjnych. A tych brakuje twórcom tej produkcji. Film wprost wlecze się bez sensu, sama fabuła nie przyciąga zainteresowania, a puenta jest i tak mało zrozumiała – przynajmniej dla młodszej części publiczności.


Z założenia miała to być produkcja edukacyjna. Rodzinne kłopoty nastolatka, długo nie wiemy co też stało się z jego matką, znajdują ujście w misji baśniowej – pomocy kobietom ściganym przez zło. Wymiar ten jednak jest zmarnowany także przez przesadnie skąpe łachmany kobiet. Momentami co prawda widać niezły sznyt operatorski, kilka scen uwodzi wprowadzania klimatu baśniowego, ale przy tak niskim budżecie nie jest to atrakcyjnego dla odbioru familijnego.


Film pokazywany na festiwalu Kino w Trampkach na siłę wprowadzany jest do kin, w bardzo ograniczonej dystrybucji kin studyjnych i w niefortunnym środkowowakacyjnym terminie.


Plusy:

  • baśniowy nastrój

  • ciekawe ujęcia


Minusy:

  • monotonna fabuła

  • nieatrakcyjna forma dla młodzieży

  • zbyt trudne przesłanie

  • słabe aktorstwo

  • niski budżet


Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Landet af glas

Produkcja: Dania

Rok: 2018

Polska premiera: 2 sierpnia 2019

Dystrybucja: Vivarto

Gatunek: familijny


reżyseria i scenariusz: Jeppe Vig Find, Marie Dalsgaard Rønn

zdjęcia: Sine Vadstrup Brooker

montaż: Lars Wissing

muzyka: Jonas Struck

obsada: Albert Rudbeck Lindhardt, Flora Ofelia Hofman Lindahl, Arien Takiar, Esben Dalgaard Andersen, Vigga Bro, Adam Brix, Signe Egholm Olsen, Mads Rissom

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page