Z głową w chmurach – łoś nie renifer (ocena: 4/10)

Niderlandzko-skandynawskie kino familijne, z wyjątkową antypatycznym bohaterem.
Dwunastoletni Niilas wychowywany przez ojca w Belgii zostaje zmuszony do wyjazdu do Szwecji do swojej biologicznej matki. Chłopak ma pretensje do rodziców o rozstanie, a spotkanie z przybranym rodzeństwem przyjmuje postawa buntu. Dopiero wspólna przygoda zbliży go do rodziny.
Pomysłem na ten film jest to aby główny bohater przestał się odzywać i był tak nieznośny, że zwolennicy bezstresowego wychowania muszą posypać głową popiołem. Trudno więc aby widz mógł się zaangażować i tak w słabą fabułę. Kuleją dialogi, bo niestety inni poza głównym bohaterem ze sobą konwersują.
Tematyka podejmowania trudnych zagadnień, do jakich należy rozstanie rodziców, z pewnością należy do wyzwań kina familijnego. Trzeba jednak mieć pomysł na jej przedstawienie, tak aby przekazać młodym widzom – do których niewątpliwie skierowane są tego typu filmu, konkretne sugestie. Ta produkcja po pierwsze nie wzbudza zainteresowania, a po drugie nie ma też żadnej wartości edukacyjnej. Miałoby się ochotę zdzielić chłopaka pasem, a tymczasem jedyną szansą na załagodzenie fochów jest ładna siostrzyczka blondynka. No i renifer, które zachowanie również jest pozbawione sensu. Główny bohater pozostaje łosiem, co by już scenarzyści mu nie wymyślili, łącznie z sentymentalną końcówką.
Tyle dobrego, że film zrealizowano w ładnych krajobrazach Laponii, z operatorów zdjęć wykorzystującym tę dogodność do szerokich panoramicznych kadrów. To jeden z niewielu plusów tego filmu.
Fachowcy dystrybucyjni od tego rodzaju filmów – firma Vivarto, po dwóch latach od produkcji wprowadzają, rzekomo, film do kin. Rzekomo, bo ze świecą szukać seansów. To produkt co najwyżej na specyficzne festiwale kina młodzieżowego typu „Kino w Trampkach” gdzie tego typu produkcje nie są jeszcze najgorsze z proponowanego zestawu filmów, które raczej powinny zostać zakazane niż pokazywane młodzieży.
Plusy:
ładne krajobrazy
podjęcie ważkiego tematu wpływu rozwodu rodziców na rozwój dziecka
Minusy:
antypatyczny bohater
dialogi
monotonny scenariusz
sztywne aktorstwo
szczątkowa dystrybucja
Zwiastun:
tytuł oryginalny: Cloudboy
polska premiera: 28 kwietnia 2019
dystrybucja: Vivarto
produkcja: Belgia, Szwecja, Norwegia, Holandia
rok: 2017
gatunek: familijny
reżyseria i scenariusz: Meikeminne Clinckspoor
zdjęcia: Christian Paulussen
dźwięk: Helge Slikker, Thierry De Vries
montaż: Håkan Karlsson
muzyka: Helge Slikker
kostiumy: Charlotte Willens
obsada: Daan Roofthooft, Ayla Gáren Audhild P. Nutti, Joakim Nils Tomas Trägårdh, Sara Sommerfeld, Geert Van Rampelberg