top of page

Ostatnia góra – zimowa wyprawa na K2 (ocena: 9/10)


Najbardziej medialna wyprawa wysokogórska, którą równolegle z zimowymi igrzyskami olimpijskimi żyła cała Polska.

W tym fascynującym dokumencie przedstawione są po kolei wszystkie ważniejsze wydarzenia polskiej zimowej wyprawy na niezdobyty w tym okresie szczyt K2. Zaczyna się od brawurowej akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Uratowanie francuski Elisabeth Revol oraz tragiczny los Tomasza Mackiewicza. Ekipa wraca na K2 gdzie próbuje pomimo złej pogody zakładać kolejne obozy. Wybrana droga powoduje jednak liczne kontuzje, w których najgroźniejszą jest uderzenie kamieniem Adama Bieleckiego. Ekipa wybiera więc inną drogę. Zakładanie stanowisk idzie jednak z trudem. Indywidualista Denis Urubko zaczyna kwestionować taktykę obracając się przeciwko pracy zespołowej. Kulminacją jest jego solowa decyzja o próbie zdobycia szczytu przed końcem lutego. Pozostałe ekipa próbuje jeszcze do połowy marca, gdy kierownik Krzysztof Wielicki musi podjąć decyzję o zakończeniu z fiaskiem wyprawy.

To już całkiem inne czasy. W obozie uczestnicy wyprawy maja dostęp do Internetu, mogą sobie oglądać skoki Kamila Stocha, na bieżąco mają kontakt z rodzinami. Współczesna technologia umożliwi pozyskanie aktualnych prognoz pogody, wybór optymalnych tras, kontakt z zespołami będącymi w trasie. W niczym to nie przypomina dawnych czasów, gdy w większości mogli liczyć tylko na siebie, a wyprawa na 7-tysięcznik to byłoby oderwanie od cywilizacji na kilkanaście tygodni. Teraz jednak diametralnie inaczej i ta wyprawa była tego najlepszym dowodem. Dariusz Załuski świetnie to uchwycił.


Ważnym aspektem są również kwestie stosunków pomiędzy członkami ekipy, pracy zespołowej oraz taktyki zdobycia szczytu. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj konflikt z Urubko, który w pewnym momencie robi film. Trzeba jednak podkreślić odpowiedni dobór materiałów do filmu pozwalający w miarę obiektywnie ocenić tę sytuację.


Załuski czując klimat tego typu wypraw idealnie dobrał materiał. Film jest spójny, ciekawy, zawiera najważniejsze wydarzenia, ale też nad niektórymi nie zatrzymuje się zbyt długo. Świetny dobór materiału powoduje, że ogląda się go z emocjami (mimo że znamy efekt końcowy, a nawet poszczególne etapy) i fascynacją.


Aspekty wyprawy przerywają wspaniałe zdjęcia gór. Załuska korzystał z drona, którego obsługa nie była w tego typu warunkach łatwa.


Powstał jeden z najlepszych filmów górskich, sportowych, dokumentalnych ostatnich lat. Warto go promować, bo filmy górskie ostatnio zbierają nagrody na światowych festiwalach.


Zwiastun:

polska premiera: 4 października 2019 na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity

produkcja: Polska

rok: 2019

gatunek: dokument


  • reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Dariusz Załuski

  • obsada: Dariusz Załuski, Adam Bielecki, Maciej Bedrejczuk , Jarosław Botor, Marek Chmielarski, Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Pawlus, Piotr Tomala, Denis Urubko

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page