top of page

Ocalić i zginąć - los strażaka (ocena 7/10)


Mocne. Chociaż przeciętnie skomponowane i opakowane trudną formą.

Franck jest ratownikiem zatrudnionym w elitarnej grupie. Z wielką dumą zdobywa licencję strażacką. Niesienie pomocy i ratowanie to jego życie, czym nadrabia nieudane dzieciństwo. Jego żona - nauczycielka w podwójnej ciąży boi się jednak o przyszłość. Nic dziwnego jak codziennie przed rozpoczęciem pracy współpracownicy Francka składają hołd kolegom, którzy zginęli podczas wykonywania swojej powinności.

Ten francuski film oparty na prawdziwej historii podzielony jest na trzy fazy. Pierwsza to okres normalnej pracy bohatera, jego małżeństwo, wspólne marzenia, ale także często pojawiające się wypadki kolegów. Wydaje się, że zbyt przedłużoną tę część, która ma charakter prawie paradokumentalny, jest nużący i słusznie tylko budowaniu napięcia do nieuniknionego zwrotu akcji.


Tym staje się tragiczny dla bohatera pogrzeb, po którym przez długi okres wraca do życia. Ta faza z kolei jest potraktowana po macoszemu, a szkoda bo momentami przypomina znakomity inny francuski film "Motyl i skafander". Najbardziej rozbudowany jest trzeci etap: powrót bohatera do normalnego funkcjonowania. Tutaj także jest wiele epizodów: akceptacja swojego wyglądu, stosunki z żoną, brak akceptacji bliźniaczek (co się dziwić jak poznały ojca z maską na twarzy), a nawet poświęcenie lekarzy i rehabilitantów. Francuski reżyser Frédéric Tellier chyba chciał przekazać kompleksowo prawdziwe wydarzenia, przez co w dwóch godzinach upchnął zbyt wiele.


Film zrealizowano w męczącej widza formie: oderwane sceny, rwana fabuła, bliskie ujęcia, przestoje. Ma to swoje uzasadnienie w chęci przekazania istoty życia i cierpienia. Spokojnie można jednak wyobrazić sobie tę samą fabułę w atrakcyjnej formie mogącej przyciągnąć szeroką widownię.


Warto podkreślić jeszcze aktorstwo. Charyzmatyczna główna rola Pierre Niney oraz równie przyciągająca uwagę drugoplanowa Anaïs Demoustier.


Jest to film który przez długi czas męczy, ale ostatecznie przyciąga i na dłużej pozostaje w pamięci. A o to w kinie chodzi.


Zwiastun:

Tytuł oryginalny: Sauver ou périr

Produkcja: Francja

Rok: 2018

polska premiera: 12 kwietnia 2019

dystrybucja: Hagi

gatunek: dramat

  • reżyseria: Frédéric Tellier

  • scenariusz: Frédéric Tellier, David Oelhoffen

  • zdjęcia: Renaud Chassaing

  • montaż: Gwen Mallauran

  • scenografia: Gwendal Bescond

  • dźwięk: Anne-Laure François

  • obsada: Pierre Niney, Anaïs Demoustier, Vincent Rottiers, Chloé Stefani, Sami Bouajila

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page